Środki ochrony roślin – produkty, bez których wysokie plony są niemożliwe do osiągnięcia

ochrona roslin

Środki ochrony roślin znajdują zastosowanie nie tylko w wielohektarowych gospodarstwach rolniczych i sadowniczych, ale również w amatorskich ogródkach. Pozwalają osiągnąć dorodne plony, bez wywierania negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Likwidują chwasty, szkodniki i choroby roślin, dzięki czemu rośliny obfitują w liczne owoce i warzywa. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat środków ochrony roślin.

Czym są środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin występują w postaci pojedynczych substancji lub stanowią ich mieszankę. Wykorzystuje się je w przypadku różnych upraw w celu:

  • ochrony przed szkodnikami,
  • zlikwidowania chwastów,
  • regulowania wzrostu roślin uprawnych,
  • poprawy właściwości plonów.

Wśród dostępnych na rynku środków ochrony roślin wyróżnia się zoocydy,  fungicydy (środki grzybobójcze),  bakteriocydy (środki bakteriobójcze) i herbicydy (środki chwastobójcze). Do kategorii zoocydów zaliczają się preparaty zwalczające np. mszyce, roztocza, owady czy gryzonie. Duży udział wśród używanych środków ochrony roślin mają moluskocydy, czyli preparaty zwalczające ślimaki. Te nie do końca pożyteczne zwierzęta mogą skutecznie zniszczyć uprawy w bardzo krótkim czasie. Z tego powodu wiele osób walczy z nimi z wykorzystaniem produktów chemicznych, np. w formie granulatu.

Środki ochrony roślin — środki chwastobójcze

Zastosowanie herbicydów często staje się koniecznością, ze względu na duża ilość chwastów. Niepożądane gatunki roślin eliminuje się z uwagi na ich niekorzystny wpływ względem upraw. Chwasty zużywają wodę i minerały, które normalnie zostałyby wykorzystane przez uprawiane gatunki roślin. Na dodatek mogą być przyczyną rozwoju różnych chorób niebezpiecznych dla plantacji. Herbicydy dzieli się wedle intensywności działania. W ofercie sprzedawców znaleźć można preparaty nieselektywne, które po zastosowaniu na określonym obszarze, skutecznie pozbędą się wszystkich rosnących tam roślin. Kolejną grupę stanowią środki selektywne, likwidujące jedynie wybrane gatunki roślin, np.niektóre chwasty. Aby mieć pewność co do trafności używanych preparatów, najlepiej skorzystać z doradztwa profesjonalistów, np. z firmy Blaut-rol. Dzięki temu środki ochrony roślin zostaną użyte zgodnie z ich przeznaczeniem i nie będą stanowić zagrożenia dla jakości upraw.

Zobacz również