Poród przedwczesny. Przyczyny i profilaktyka

przedwczesny porod

Szacuje się, że nawet 15 milionów dzieci rodzi się przedwcześnie, czyli przed 38. tygodniem ciąży. Z roku na rok szanse na przeżycie maluchów z ciąż zakończonych przedwcześnie rosną. Poród przedwczesny może być wywołany wieloma czynnikami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi np. silnym stresem. Jakie są najczęstsze przyczyny przedwczesnego porodu? Czy można zapobiec porodowi przed czasem? Wyjaśniamy.

Kiedy mamy do czynienia z porodem przedwczesnym?

Poród przedwczesny to poród pomiędzy 22. i 37. tygodniem ciąży. Najwcześniejszy wcześniak świata, którego życie udało się uratować, urodził się w 21 tygodniu ciąży. Niestety, nie zawsze wcześniactwo wiąże się z brakiem uszczerbku na zdrowiu i normalnym rozwojem dziecka, co jest związane m.in. z przyczynami przedwczesnego porodu, do którego może dojść także w prawidłowo przebiegającej i właściwie prowadzonej przez ginekologa ciąży.

Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?

Wyróżniamy kilka przyczyn przedwczesnego porodu, które związane są m.in. z zaburzeniami w rozwoju płodu lub funkcjonowania macicy, zaburzeniami ogólnoustrojowymi u kobiety ciężarnej, czyli np. chorobami przewlekłymi, zakażeniami organizmu wirusami i bakteriami, narażeniem na działanie szkodliwych substancji oraz przewlekłym stresem i silnymi emocjami. Ryzyko przedwczesnego porodu wzrasta u kobiet, które poroniły oraz urodziły wcześniaka. Prowadzeniem ciąży, zwłaszcza ciąży wysokiego ryzyka, powinien zajmować się doświadczony ginekolog. Doskonałą opieką otacza swoje pacjentki np. dr Anna Kluz-Kowal, która prowadzi prywatny gabinet ginekologiczny w Białymstoku.

Do przedwczesnego porodu mogą także doprowadzić inne czynniki np. nieleczony stan zapalny narządów rodnych, ostre zakażenia organizmu, wiek matki, sięganie po używki, nadmierny wysiłek fizyczny.

Jak zapobiegać przedwczesnemu porodowi?

W przypadku zaburzeń w organizmie ciężarnej sposobem na przeciwdziałanie porodowi przedwczesnemu jest tzw. podtrzymanie ciąży, czyli terapia farmakologiczna oraz ograniczenie aktywności do minimum. Sposoby zapobiegania przedwczesnemu porodowi to również zdrowy tryb życia, właściwe odżywianie ciężarnej, rezygnacja z używek, dopasowanie trybu życia do stanu zdrowia matki i płodu, a także ogólnie pojęte dbanie o siebie i dziecko w sposób zalecony przez ginekologa.

Zobacz również