Pompa ciepła w domu – kiedy warto ją zamontować?

Wybór odpowiedniego źródła ciepła do domu jednorodzinnego może być bardzo trudny. Obecnie do dyspozycji jest szeroka gama różnych metodo ogrzewania domów, a wśród nich znajdują się pompy ciepła. Kiedy warto się na nie zdecydować? Sprawdź!

Czym jest pompa ciepła?

Urządzenie określane jako pompa ciepła jest przeznaczone do ogrzewania budynków. W zależności od typu pobiera ona ciepło z powietrza albo gruntu na zewnątrz, a potem przenosi je do budynku. Zasadę jej działania można porównać do lodówki.

Dzisiaj pompy ciepła cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też na ich montaż decyduje się coraz więcej osób. Wynika to głównie z niskich kosztów ich użytkowania oraz bezobsługowości. Właśnie dlatego stanowią one atrakcyjną alternatywę dla innych źródeł ciepła.

Montaż pompy ciepła Skoczów – obecnie oferty firm montujących pompy ciepła dostępne są w całej Polsce.

Pompa ciepła – dlaczego warto ją zamontować?

Zamontowanie pompy ciepła jest bardzo dobrym rozwiązaniem z kilku powodów. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

1. Redukcja kosztów ogrzewania domu

Największą zaletą pomp ciepła jest niski koszt ich użytkowania. Pompa ciepła pozwala na ogrzanie budynku znacznie taniej niż piec na paliwo stałe czy piec na gaz. To powoduje, że jest ona obecnie bardzo dobrym wyborem, ponieważ pozwala na ochronę przed poważnymi podwyżkami, jakie czekają na właścicieli domów.

2. Brak kłopotliwej obsługi

Kolejnym atutem pompy ciepła jest brak skomplikowanej obsługi, ponieważ urządzenie to po uruchomieniu jest praktycznie bezobsługowe. Wobec tego nie wymaga ono doglądania, dodawania paliwa, usuwania popiołu, więc dom z pompą ciepła jest bardzo komfortowy w użytkowaniu.

3. Wsparcie paneli fotowoltaicznych

Montując pompę ciepła, warto jednocześnie zdecydować się na panele fotowoltaiczne. Jako że pompa wymaga do działania energii elektrycznej, dodanie do niej fotowoltaiki pozwala na zredukowanie kosztów jej użytkowania.

4. Przyjazna dla środowiska naturalnego

Trzeba też wspomnieć o tym, że pompa ciepła jest urządzeniem przyjaznym dla środowiska naturalnego, ponieważ nie przyczynia się ona do emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

5. Dostępne dotacje na pompy ciepła

Montaż pompy ciepła nie musi być związany z wysokim kosztem. Chociaż nie jest ona tanim źródłem ciepła, to jednak dzięki dodatkowym dotacjom, jakie można obecnie na nią uzyskać, możliwe jest też zredukowanie kosztów montażu.

Gdy zatem poszukiwane jest energooszczędne i wygodne w użytkowaniu źródło ciepła, warto pomyśleć o pompie ciepła.

Zobacz również