Zielone dachy budynków cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystywane są często podczas budowy dużych osiedli. Na czym dokładnie polega budowa zielonego dachu i jakie przynosi korzyści?
Jak buduje się zielone dachy?
Budowa zielonego dachu to złożony, ale nieskomplikowany proces. Polega na zastosowaniu różnych warstw, układanych kolejno, jedna na drugą. Warstwy pełnią określoną funkcję. Te ułożone najniżej mają za zadanie zapewnić termoizolację i zapobiegać przedostawaniu się wilgoci. Warstwy pośrednie są odpowiedzialne za odpowiedni drenaż i filtrację. Wierzchnią warstwę stanowi podłoże, na którym będzie można zasadzić trawę, krzewy lub rośliny. Ważne jest, żeby zachować odpowiednią kolejność warstw oraz nie pominąć żadnej z nich. Pozwoli to cieszyć się zadowalającymi efektami w postaci pięknego, zielonego dachu.
Jakie korzyści wynikają z budowy zielonego dachu?
Roślinność ma zawsze pozytywny wpływ na człowieka. Szczególnie dzisiaj, gdy często otaczają nas tylko betonowe mury, a drzew i krzewów w miastach jest coraz mniej. Zielone dachy pozwalają zadbać o balans w naturze. Dzięki roślinności rosnącej na dachu możliwe jest intensywne oczyszczanie powietrza i zredukowanie emisji szkodliwego dwutlenku węgla. Zielone dachy mają również pozytywny wpływ na mieszkańców budynku. Pozwalają zaaranżować przestrzeń w taki sposób, żeby możliwy był w niej odpoczynek i relaks. Niektórzy deweloperzy po zakończeniu budowy zielonych dachów instalują na nich ławki i stoliki czy sprzęt do trenowania, dzięki czemu właściciele lokali zyskują dodatkową przestrzeń do spotkań i spędzania wolnego czasu.
Decydując się na dach pełen roślinności, warto również przyłożyć się do jego wykonania i zlecić to profesjonalnej firmie. Zakładając zielone dachy producent zastosuje odpowiednie materiały i prawidłową kolejność ułożenia warstw. Dodatkowo po konsultacji z właścicielem pomoże w doborze roślin, jakie będą zasadzone oraz dopasuje odpowiednie dla nich podłoże, tak żeby się przyjęły i szybko rozrosły.