Te narody są najzdrowsze na świecie

zdrowie ludzi

Styl życia w danym kraju, jego położenie geograficzne oraz genetyka mieszkających w nich ludzi to te elementy, które mogą znacznie wpływać na stan zdrowia konkretnych narodów. Jakie państwa mają najzdrowszych obywateli i gdzie plasuje się Polska?

Na początku Włochy i Hiszpania

W 2019 roku to te dwa kraje okazały się najzdrowsze według badania Healthiest Country Index. Hiszpania osiągnęła punktację o wysokości 92,75. Tuż za nią były Włochy mając 91,59 punktów. W badaniu brano pod uwagę na przykład styl życia mieszkańców, zwracając uwagę na ilość spalonych papierosów oraz częstotliwość występowania otyłości. Warto zwrócić uwagę, że obydwa te państwa mają w swojej kulturze sjestę oraz skupiają się raczej na dość spokojnym, wolnym życiu.

Japonia na czwartym miejscu

Powszechnie często uznaje się, że to Japonia jest najzdrowszym krajem na świecie, jednak w tym rankingu zajęła pozycję czwartą i pierwszą w Azji. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich państw, w Japonii często występuje bardzo duże obciążenie pracą. Jednak należy zwrócić uwagę między innymi na bardzo zdrową dietę Japończyków, opartą na owocach morza. Jako kraj wyspiarski, położony na południu, ich dostęp do takich produktów jest zdecydowanie ułatwiony.

Co z Ameryką?

Na najwyższym, bo 16 miejscu w Ameryce Północnej uplasowała się Kanada. USA znalazło się zaś dopiero na 35 miejscu. W badaniu zwraca się uwagę na ilość samobójstw oraz śmierci wynikających ze spożywania narkotyków, które skutecznie obniżają notowania tego państwa. Stany zostały wyprzedzone między innymi przez mieszkańców Kuby, którzy zajęli 30. Miejsce na 169.

Polska na miejscu 40.

Według tego rankingu jesteśmy więc jeszcze trochę za obywatelami Stanów. Nasza punktacja wyniosła 70,25. Nasz wynik może wynikać między innymi ze wciąż nie najlepszej opieki zdrowotnej oraz stosunkowo niskiej świadomości społecznej, jeśli chodzi o wiele popularnie występujących chorób. Według statystyk jedynie co 7. Polak naprawdę dba o swoje zdrowie.

Jak wygląda stan zdrowia Polaków?

Raport „Zdrowie Polaków” informuje, że jedynie około 20% naszych rodaków nie deklaruje żadnych problemów zdrowotnych. Zwykle choroby to jednak niezbyt poważne sezonowe infekcje oraz bóle kręgosłupa, które mogą już jednak prowadzić do poważniejszych chorób. I choć dbamy o swoją dietę coraz lepiej, to ponad połowa z nas nie idzie do lekarza, jeśli nie czuje się bardzo źle. Często nie wykonujemy badań okresowych, a nawet jeśli na coś cierpimy – wolimy czekać, aż dolegliwości same ustąpią. Musimy więc zadbać o powiększenie się świadomości dotyczącej chorób w Polsce, jeśli chcemy zająć wyższe miejsce w podobnych rankingach.

Zobacz również