Łagodzenie objawów alergii w domu

alergia

Uczulić nas może wszystko, a alergia może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Szacuje się, że w Polsce na tę przypadłość cierpi około 40% osób. Alergie nabyte mogą się pojawić na przykład przez regularne wdychanie przez nas smogu. Jak załagodzić ich objawy, gdy już się pojawią?

Leki nie usuwają przyczyny

Alergicy zwykle dostają leki antyhistaminowe, które łagodzą tylko objawy. Nie leczą samej przyczyny jej wystąpienia. Nie zawsze są też skuteczne, ale w niektórych przypadkach są koniecznością. Najprostszym sposobem walki z tą przypadłością jest unikanie substancji alergennych, ale czasem jest to po prostu niemożliwe.

Kurz i pyłki to Twoi wrogowie?

Jeśli Twoją największą zmorą jest cieknący nos z powodu alergii na kurz czy pyłki, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu przynajmniej ze swojej domowej przestrzeni usuniesz substancje, które powodują u Ciebie nieżyt nosa lub inne dolegliwości. To jednak nie wszystkie zalety tego urządzenia! Dobry oczyszczacz pomoże Ci też nawilżyć powietrze. Jonizacja eliminuje też wirusy, dzięki czemu będziesz rzadziej chorować.

Skup się na diecie!

Gdy jesteś alergikiem, warto dobrać odpowiednią dietę. Unikaj substancji, które zwierają lub powodują wydzielanie histaminy. Są to między innymi pomidory, ostre przyprawy, cytrusy czy kakao. Pomocne mogą być też zioła w formie herbat lub suplementów diety, które zawierają kwercetynę. Możesz pić na przykład rumianek albo skrzyp polny.

Zadziałaj doraźnie na podrażnioną skórę

Czasem alergia występuje nagle, np. gdy testujemy nowy kosmetyk. W takiej sytuacji warto zadziałać doraźnie na skórę, aby ją złagodzić. Przede wszystkim na początku należy usunąć ze skóry produkt, na który źle reagujemy. Następnie możemy wykorzystać zimny kompres. Ręcznik zwilżony w zimnej wodzie powinien szybko przynieść nam ulgę. Łagodzące właściwości mają też płatki owsiane. Są łatwo dostępne, a dodatkowo zwalczają stany zapalne.

Wpływ wapna na alergię

Według niemieckich badań z lat 90. przyjmowanie wapnia może łagodzić objawy alergii. Współcześnie odchodzi się jednak od takich twierdzeń. Jego podawanie może mieć wręcz negatywny wpływ na samopoczucie alergika, a jego wpływ na łagodzenie stanów alergicznych jest naprawdę niewielki. Dodatkowo, jeśli połączymy przyjmowanie wapnia wraz z tabletkami na alergię, możemy obniżyć jego skuteczność. Z tego powodu nim zdecydujesz się brać jakiekolwiek suplementy, najlepiej skontaktuj się z lekarzem. Alergia to bardzo powszechna choroba, której leczenie zawsze należy konsultować ze specjalistą.

Zobacz również