Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego wózka widłowego?

wozek widlowy

Wózki widłowe to sprzęt, który sprawdzi się we właściwie każdym magazynie, a także w sklepach wielkopowierzchniowych oraz zakładach produkcyjnych. Duże zróżnicowanie dostępnych na rynku wózków sprawia, że niekiedy dokonanie odpowiedniego wyboru staje się bardzo trudne. Podpowiadamy, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie wózka.

Parametry techniczne

Najważniejszą kwestią przy wyborze wózka widłowego są oczywiście jest parametry – to one decydują o tym, czy pojazd będzie dobrze sprawdzał się w określonych zadaniach. Kluczowymi danymi są:

  • rodzaj napędu – dostępne na rynku wózki mogą być zasilane energię elektryczną, LPG lub benzyną. Jak ta kwestia przekłada się na użyteczność wózka? Przede wszystkim wózki zasilane paliwami generują spaliny, dlatego mogą być wykorzystywane na zewnątrz lub ewentualnie w pomieszczeniach, które mają odpowiednio dostosowane systemy wentylacji. W pozostałych zamkniętych obiektach wybór powinien paść na wózki elektryczne.
  • udźwig – może wynosić, w zależności do konstrukcji i rodzaju wózka od kilkuset do kilkunastu tysięcy kilogramów. Wartość ta powinna być uzależniona od rodzaju przenoszonych ładunków. Nie należy kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”, gdyż wózki o wysokiej nośności zwykle wymagają więcej energii – inwestowanie w zbyt mocny wózek może się więc okazać nieopłacalne
  • wysokość podnoszenia – podobnie jak w przypadku nośności, powinna być dostosowana do warunków, w jakich wózek będzie pracował. Kupno wózka o dużym zasięgu może być po prostu zbytecznym wydatkiem.

Ponadto warto zwrócić uwagę na parametry takie jak rodzaj skrzyni biegów czy wyposażenie i funkcje dodatkowe.

Marka wózka

Teoretycznie nie ma znaczenia od jakiego producenta pochodzi wózek, w praktyce jednak może się okazać to bardzo istotne. Przede wszystkim: wózki znanych marek, takich jak Toyota, Ameise czy Pramac – dostępnych w ofercie firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia – zazwyczaj są produkowane z dużo lepszej jakości komponentów, co przekłada się na ich wydajność i funkcjonalność. Ponadto: znane marki inwestują w obsługę klientów. Wybierając wózek należy koniecznie sprawdzić, czy mamy łatwy dostęp do autoryzowanego serwisu, czy na rynku są dostępne części. W przeciwnym wypadku jakakolwiek awaria może skończyć się wielotygodniowym wyłączeniem wózka z użytku. A to oznacza straty finansowe.

Czy warto brać pod uwagę cenę?

Wielu klientów dużą uwagę przykłada do ceny. Trudno się temu dziwić, jednak praktykę pokazuje, że nie powinien to być kluczowy czynnik wpływający na decyzję o kupnie. Lepiej zapłacić więcej za wózek dobrej jakości, niż oszczędzić kupując sprzęt, którego eksploatacja może okazać się bardzie kosztowna.

Zobacz również