Jak prawidłowo zamontować przedłużenie komina?

Co zrobic zeby byl lepszy ciag w kominie

Jeśli dym ma tendencję do gromadzenia się wewnątrz domu podczas korzystania z kominka, może to oznaczać, że należy wydłużyć przewód kominowy, aby uzyskać lepszy ciąg powietrza. Jest to otwarty szyb, który biegnie od paleniska w górę przez komin, tworząc przejście dla dymu pożarowego. Przewód kominowy powinien wystawać co najmniej 3 stopy ponad dach. Jeśli tak nie jest, możesz go przedłużyć.

Jak wykonać przedłużenie komina?

Przedłużenie komina to dodatkowe akcesorium kominowe, które można przymocować do istniejącego komina. Stosuje się je przede wszystkim, gdy pojawią się problemy z ciągiem. Możesz je zakupić między innymi u dostawcy Wkłady Kominowe. Na czym dokładnie polega wydłużenie wkładu kominowego i jak się je wykonuje? Czynność ta polega na wykonaniu nadbudowy wkładu kominowego. Robi się to przeważnie ponad przeszkodę utrudniającą wydostawanie się dymu na zewnątrz budynku. Każdy komin powinien być prawidłowo usytuowany. Chodzi tu nie tylko o komfort życia i użytkowania, ale także o względy bezpieczeństwa. Prawidłowo zamontowane przedłużenie poprawia jego funkcjonowanie i wpływa na zachowanie prawidłowego ciągu. Przy montażu przedłużenia wkładu kominowego należy kierować się przede wszystkim rodzajem konstrukcji i kątem nachylenia dachu.

Artykuły potrzebne do wykonania przedłużenia komina

Przy wykonywaniu przedłużenia wkładu kominowego należy przestrzegać ściśle określonych zasad. Konieczne jest przede wszystkim zastosowanie odpowiednich materiałów i akcesoriów kominowych. Należą do nich:

  • podstawa komina,
  • ustnik,
  • przejście kominowe,
  • nasada,
  • rura kominowa.

Poza materiałami liczy się też znajomość wymienionych już parametrów – rodzaju konstrukcji oraz kąta nachylenia dachu. Na płaskich dachach wyloty kominowe powinny być prawidłowo usytuowane minimum 60 cm powyżej poziomu kalenicy lub obrzeży dachu. W domach z dachami o nachyleniu połaci powyżej 12 stopni natomiast jest to uzależnione od materiału konstrukcyjnego – palnego lub niepalnego. Często poza samym wydłużeniem zaleca się też zamontowanie nasady. Akcesoria te chronią całą konstrukcję przed działaniem czynników atmosferycznych. Rozwiązanie to wykorzystuje się w miejscach, gdzie wieją silne wiatry lub w budynkach z kominem o niewielkim przekroju.

Zobacz również