Fakty i mity na temat szamb ekologicznych

szambo ekologiczne

Planujesz montaż szamba ekologicznego i zastanawiasz się, które z krążących opinii są zgodne z rzeczywistością, a które należy zaliczyć do mitów? Przedstawiamy najczęściej powtarzane fakty i mity na temat szamb ekologicznych.

Fakt 1 – szamba ekologiczne są wykonane z tworzywa sztucznego

Szamba ekologiczne, w przeciwieństwie do zbiorników starego typu, nie są wykonane z betonu, lecz z tworzyw sztucznych. Dzięki odporności tego typu materiału na korozję i jego niepodatności na kruszenie, zbiorniki z tworzywa sztucznego cechują się doskonałą szczelnością. Nie są one również nasiąkliwe, dzięki czemu nie ma ryzyka przedostania się nieczystości do otoczenia.

Fakt 2 – zbiorniki szamba ekologicznego można wtórnie wykorzystywać

Jak informuje ekspert z firmy MAWEX EKO montującej oczyszczalnie przydomowe w Małopolsce: często dostajemy zapytania od klientów, czy to prawda, że po zakończeniu użytkowania szamba ekologicznego można wtórnie wykorzystać plastikowy zbiornik.

Jest to fakt – zbiornik po szambie ekologicznym nadaje się do zastosowania jako element przydomowej oczyszczalni ścieków lub systemu zagospodarowania wody deszczowej. Oprócz tego surowiec, z którego jest wykonany, nadaje się do recyklingu.

Mit 1 – szamba ekologiczne śmierdzą

Często powtarzanym mitem na temat szamb ekologicznych jest stwierdzenie, że emitują one nieprzyjemny zapach. Tymczasem prawidłowo dobrane do potrzeb i właściwie zamontowane szamba ekologiczne nie śmierdzą. Problemy z nieprzyjemnymi zapachami mogą pojawić się wyłącznie w przypadku zbyt małego szamba w stosunku do potrzeb gospodarstwa domowego lub też w sytuacji nieprawidłowego montażu.

Mit 2 – eksploatacja szamba ekologicznego wymaga dużego nakładu pracy

Jeszcze jednym błędnym stwierdzeniem jest to, iż szambo ekologiczne wymaga ciągłej obsługi. Tymczasem, jak stwierdza cytowany przez nas wyżej ekspert na podstawie doświadczeń związanych ze sprzedażą, montażem i serwisem szamb ekologicznych w Małopolsce, nakład pracy związany z eksploatacją szamba ekologicznego jest naprawdę niewielki.

Planując montaż szamba ekologicznego, warto zasięgnąć informacji u specjalistów, zamiast samodzielnie weryfikować co jest faktem, a co mitem. Doświadczeni fachowcy doradzą, jakie urządzenie wybrać, jak dostosować jego wielkość do potrzeb oraz w którym miejscu działki najlepiej je zamontować.

Zobacz również