Niestety zwierzęta nie mówią i nie mogą nam bezpośrednio zakomunikować, że coś dzieje się z ich zdrowiem. Nie dadzą nam znać, że coś je boli lub rozwija się u nich choroba. Jeśli jednak będziemy je czujnie obserwować, zauważymy, że ich zachowanie czy nawyki się zmieniają, a więc coś im dolega. Wtedy jak najszybciej powinniśmy udać się do weterynarza. Dowiedz się, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić.
Brak apetytu
Jednym z pierwszych sygnałów, które powinny Cię zaniepokoić, jest brak apetytu u zwierzęcia. Jeśli zauważysz, że od dawna nie podchodził do miski, czy nie prosił o jedzenie, może to oznaczać, że w jego organizmie rozwija się jakaś choroba. Częstą przyczyną jest także problem z dziąsłami lub zębami, dlatego warto jak najszybciej poradzić się weterynarza takiego jak specjalista z Klinika Weterynarii Chorzów. Nie warto z tym zwlekać. Jeśli widzisz u swojego pupila brak apetytu dłużej niż 2 dni, koniecznie jak najszybciej idź to zbadać. Nie zapomnij również kontrolować czy Twój zwierzak pije odpowiednią ilość wody.
Ospałość i osowiałość
Często pierwszym sygnałem, że ze zdrowiem zwierzęcia zaczyna dziać się coś złego, jest to, że zaczyna być osowiałe lub ospałe. Łatwo to zauważyć np. u ruchliwych psów czy kotów, ale nawet u mniej energicznych pupili można zauważyć zmianę w zachowaniu. Unika kontaktu z człowiekiem, nie ma ochoty na zabawę, dużo leży w miejscu np. na posłaniu, nie reaguje na bodźce czy ma zmrużone oczy. Jeśli zauważysz takie zachowania u swojego pupila, niezwłocznie umów się na wizytę domową weterynarza. Być może to tylko stres spowodowany jakąś sytuacją, ale może to być także pierwsza oznaka choroby. Niezależnie od diagnozy, zwierzę potrzebuje pomocy i dodatkowej opieki.
Problemy z wypróżnianiem
Do częstych chorób u zwierząt domowych należą choroby układu pokarmowego takie jak zapalenie żołądka czy jelit, a także zatwardzenie. Niektóre objawy mogą uwydatniać się z czasem jak np. utrata masy ciała. Jednak sygnałem, po którym powinna nam się zapalić w głowie czerwona lampka, jest problem z wypróżnianiem. Zwierzę może zacząć rzadziej się wypróżniać lub nie robić tego wcale. Łatwo zauważymy także zmianę konsystencji kału. Warto również kontrolować czy w kale zwierzęcia nie znajduje się krew.