Jak dbać o przydomową oczyszczalnię z drenażem rozsączającym? Serwis i konserwacja

przydomowa oczyszczalnia

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekonomiczne, ekologiczne i wygodne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, zamieszkujących obszary pozbawione możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Jednym z popularnych rodzajów oczyszczalni przydomowych, jest oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. By zapewnić jej jednak sprawne działanie, należy o nią odpowiednio dbać. Na czym polega obsługa serwisowa oczyszczalni z drenażem? Odpowiadamy!

Jak działa przydomowa ekologiczna oczyszczalnia z drenażem?

Działanie przydomowych oczyszczalni ekologicznych z drenażem, zbliżone jest do funkcjonowania oczyszczalni biologicznych. Tym, co rozróżnia jednak oba rodzaje, jest charakter procesów oczyszczania beztlenowego i tlenowego. W przypadku przydomowej oczyszczalni z drenażem odbywają się one w specjalnie wydzielonych sekcjach zbiornika. Do oczyszczania beztlenowego dochodzi w tak zwanym osadniku gnilnym. Oczyszczanie tlenowe dokonuje się natomiast na drenażu rozsączającym. Procesy odbywające się w oczyszczalni są w pełni przyjazne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Sprawdzoną firmą, oferującą nowoczesne oczyszczalnie przydomowe w województwie dolnośląskim, jest EKO-BIO.

Najważniejsze zalety oczyszczalni z drenażem

Oczyszczalnia z drenażem jest całkowicie ekologiczna – oczyszczona woda może dostać się do gleby lub cieku wodnego, bez zagrożenia dla środowiska. Użytkowanie przydomowej oczyszczalni z drenażem jest wyjątkowo wygodne – oczyszczalnie te są bowiem praktycznie bezobsługowe. Decydując się na założenie przydomowej oczyszczalni w Legnicy, warto jednak pamiętać o kilku istotnych czynnościach, gwarantujących jej sprawne i skuteczne działanie.

Jak prawidłowo dbać o oczyszczalnię z drenażem?

Oczyszczalnia z drenażem, podobnie jak oczyszczalnia biologiczna czy oczyszczalnia biologiczno-chemiczna, to doskonała alternatywa dla szamba. Ścieki nagromadzone w zbiorniku bezodpływowym należy usuwać nawet kilka, kilkanaście razy w roku. W przypadku oczyszczalni z drenażem, osad z osadnika należy wybierać regularnie, aczkolwiek powinno się to odbywać co ok. dwa lata.

Dbając o sprawność i skuteczność działania układu, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra (co pół roku), a także o systematycznym uzupełnianiu bakterii (co dwa miesiące).

Zobacz również