Wirtualne uruchomienie produkcji bazuje na modelu 3D, który jest odwzorowaniem ustawień maszyn na halach produkcyjnych oraz obsługujących ich operatorów. Nowoczesne technologie opierające się na wirtualnej rzeczywistości pozwalają na wdrażanie tańszych rozwiązań związanych z testowaniem nowych linii produkcyjnych. Realizowanie nowych projektów na podstawie modelowania 3D wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych niż testy w warunkach rzeczywistych.
W jaki sposób uruchamia się produkcję z wykorzystaniem modelów 3D?
Do wirtualnego uruchomienia produkcji niezbędny jest projekt, który wiernie odzwierciedli linię produkcyjną, zakres i tempo jej prac oraz liczbę operatorów. Model 3D pozwala na przetestowanie nowych rozwiązań bez przestojów w pracy linii produkcyjnych i bez ponoszenia kosztów związanych z zakupem nowych linii i ich konfiguracją. Wirtualne uruchamianie produkcji jest sposobem na zaprojektowanie nowych rozwiązań i ich wdrożenie po etapie testowania. Model 3D pozwala określić opłacalność inwestycji. Wirtualnym rozruchem maszyn zajmuje się firma zajmująca się projektowaniem linii produkcyjnych Abis. Jest to oferta kierowana dla przedsiębiorców, którym zależy na wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych.
Zastosowanie i zalety wirtualnego rozruchu maszyn
Wobec współczesnych zakładów produkcyjnych wymaga się wysokiej wydajności, a modelowanie 3D staje się koniecznością. Przy projektowaniu i budowie maszyn dąży się do eliminowania potencjalnych błędów, a wirtualny rozruch jest przydatnym narzędziem pozwalającym na skorygowanie działania linii. Obecnie w procesach produkcyjnych stosowane są coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane technologicznie maszyny, a inwestycja w innowacyjne rozwiązania jest kosztowna. Dlatego jeszcze na etapie projektowania dokonuje się testów wirtualnych, które mają dostarczyć informacji o opłacalności przedsięwzięcia.
Podstawową zaletą wirtualnego rozruchu maszyn jest minimalizowanie przestojów związanych z uruchamianiem nowych linii produkcyjnych. Maszyny i urządzenia mogą być testowane w trakcie pracy przedsiębiorstwa i bez ingerencji w procesy technologiczne. Wirtualny rozruch pozwala na sprawdzenie różnych systemów przed podjęciem decyzji o ich zakupie.