Wymiana zamka to czynność, którą każdy właściciel nieruchomości musi zrobić przynajmniej raz w życiu. Nie jest to skomplikowana sprawa, a jej koszt uzależniony jest od rodzaju wybranego zamka. Warto pamiętać, że oszczędność na zamku i jego wymianie nie jest opłacalna, gdyż to właśnie zamek w połączeniu z dobrymi drzwiami zapewnia ochronę przed intruzami. Dodatkowo jest to inwestycja na lata, więc warto przeznaczyć na nią więcej pieniędzy i cieszyć się bezpieczeństwem. Jaka jest cena wymiany zamka? Czy można wymienić zamki samodzielnie?
Wymiana zamka w drzwiach – cena
Ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach? Cena może być bardzo zróżnicowana w zależności wybranego zamka, jednak sam montaż zamka w standardowych drzwiach to koszt od 50 zł, a w przypadku drzwi i zamków antywłamaniowych cena zaczyna się od 200 zł. Różnica wynika ze skomplikowania mechanizmu i konieczności poświęcenia większej ilości czasu i pracy. Jednak, jeśli chcemy zamontować wysokiej klasy zabezpieczenia antywłamaniowe, które kosztują kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych, to nie ma sensu oszczędzać na usłudze. Wymiana zamka przez ślusarza to gwarancja, że mechanizm będzie działał prawidłowo, dobrze pełniąc swoją funkcję i zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa.
Jak wymienić zamek w drzwiach?
Wymiana zamka w drzwiach jest bardzo prosta i większość osób poradzi sobie z nią samodzielnie. Wyjątek stanowić mogą zamki elektroniczne oraz skomplikowane zamki antywłamaniowe. Również przy systemie jednego klucza lepiej wezwać fachowca. Przy prostych, podstawowych zamkach wpuszczanych i nawierzchniowych można wymianę zamka przeprowadzić samodzielnie. Jednak warto pamiętać, że przy jakichkolwiek problemach można skorzystać z pomocy firmy ślusarskiej. Ślusarz z www.pogotowie-zamkowe-gdynia.pl wymianę zamka przeprowadzi szybko i bezproblemowo.
Wymiana zamka wpuszczanego
Wymianę zamka w drzwiach należy rozpocząć od demontażu starego mechanizmu. W tym celu zdejmuje się szyld oraz klamkę, a następnie odkręca śruby mocujące. Zamek należy podważyć śrubokrętem i delikatnie go ściągnąć. Następnie montujemy zamek, umieszczając go w drzwiach i przykręcając śruby, a na końcu zakładamy z powrotem szyld i klamkę. Jeśli nowy zamek ma wymienną wkładkę, to ją montujemy na końcu.
Wymiana zamka nawierzchniowego
Wymiana zamka nawierzchniowego na nowy, wymaga zakupu modelu o takim samym rozstawie śrub. W takiej sytuacji wystarczy odkręcić stary zamek i przykręcić na jego miejsce nowy. Zakup całkowicie innego modelu będzie skutkował pozostawieniem w drzwiach nieestetycznych otworów, które osłabiają konstrukcję drzwi. Jeśli pierwszy raz montujemy zamek nawierzchniowy, to należy dobrze dobrać jego wysokość do potrzeb domowników, a następnie zaznaczyć miejsce śrub za pomocą dołączonego do zamka szablonu. Pozostaje wywiercić otwory i przykręcić zamek. Na koniec zaznaczamy miejsce śrub do montażu otworu na rygiel, który musi być zamontowany tak, aby z łatwością można było zamknąć zamek. Pozostaje zamontować wszystkie części za pomocą dołączonych śrub.