Wycieczka do Norwegii – o czym należy pamiętać?

wycieczka do norwegii

Norwegia to kraj niezwykłych fiordów, mroźnego powietrza i barwnych zorzy polarnych. Słynie z tego, że jest drogi, ale to wcale nie zniechęca do tego, by go odwiedzić, aby zachwycić się jego surowym pięknem. Na co zwrócić szczególną uwagę zwiedzając Norwegię jako turysta?

Dobrze wybierz górski szlak

Nie ważne, w jakie góry jedziesz – nie zapominaj, że wiąże się to z pewnym niebezpieczeństwem. Dlatego nie zaniedbuj tego aspektu. Poczytaj na temat szlaków, wybierając odpowiednie do swoich umiejętności. Dowiedz się, po których ścieżkach możesz chodzić. Zapoznaj się też z zasadami parków narodowych oraz zapisz sobie numery do służb, które w razie czego będą mogły Ci pomóc. Pamiętaj, że w odludnych miejscach możesz nie mieć dostępu do Internetu, więc znalezienie ich w krytycznej sytuacji może być najzwyczajniej w świecie trudne.

Nie chodź po ścieżkach rowerowych

W Norwegii nie brakuje ścieżek rowerowych i jeśli pragniesz poruszać się w ten sposób: nie wahaj się i bierz ze sobą swój dwukołowy pojazd! Nie każdy jednak ma na to ochotę. Preferujesz piesze wycieczki? Nie ma problemu! W takiej sytuacji unikaj jednak ścieżek rowerowych i wybieraj zwykły chodnik. Nie powinieneś mieć problemu z rozróżnieniem ich, a Norwedzy zwracają uwagę, że taki zwyczaj turystów jest co najmniej irytujący.

Dbaj o czystość otoczenia

Choć i w Polsce wiele mówi się o tym, aby nie śmiecić, w Norwegii dbanie o otoczenie jest niezwykle istotnym elementem kultury. Śmieci na ziemię wyrzucają zwykle więc tylko turyści, którzy natychmiast zwracają tym swoją uwagę. Uszanuj więc zarówno zwyczaj panujący w tym kraju, jak i piękno otaczającego Cię kraju i papierki czy niedopałki po papierosach po prostu wyrzucaj do kosza.

Bilety kupuj z wyprzedzeniem

Jeśli chcesz zaoszczędzić na wycieczce do Norwegii, dobrze zaplanuj ją już dużo wcześniej. Ustal dokładnie, gdzie i w jakim terminie będziesz jechać. Dzięki temu wszelkie bilety kolejowe czy loty będą znacznie tańsze. To też zapewni Ci spokój ducha w trakcie podróży. Człowiek przygotowany nie musi się w końcu przejmować wykupionymi miejscami, albo tym, że gdzieś się spóźni.

Jedz lokalnie!

Wycieczka do McDonald’s czy popularniejszego w Norwegii Burger Kinga wydaje się bezpieczną opcją, ale… w ten sposób nie poznasz lokalnego jedzenia! Jeśli masz zamiar jeść na mieście, poszukaj ciekawych restauracji czy barów, w których zjesz często znacznie zdrowsze posiłki. Jeszcze przed wyjazdem sprawdź w sieci ciekawe lokale w okolicy, do której planujesz się wybrać, wybierając te, które najbardziej Cię zainteresują. Niech Twoja podróż będzie przede wszystkim wielką przygodą, skupioną na poznawaniu innego kraju!

Zobacz również