Jak oczyścić cerę? Podstawy pielęgnacji skóry

pielegnacja skory

Oczyszczanie skóry twarzy to ten krok, którego nigdy nie możemy pomijać w pielęgnacji. To jego nieumiejętne wykonywanie często prowadzi do powstawania zaskórników. Na dodatek to właśnie pielęgnacja przygotowuje naszą skórę do dalszych kroków, pozwalając jej na wchłonięcie maksymalnej ilości dobroczynnych substancji. Jak zrobić to poprawnie?

Dwa kroki w pielęgnacji, nie jeden

Gdy oczyszczamy twarz warto zrobić to dwukrotnie. Możemy zrobić to jednym lub dwoma produktami, jednak jeśli używamy płynu micelarnego w drugim etapie warto wybrać jakiś żel lub piankę myjącą. Dzięki pierwszemu myciu usuwamy z twarzy makijaż oraz kurz i brud, który zebrał się w ciągu dnia. Dopiero drugie czyszczenie pozwala nam na wniknięcie produktów myjących w pory, co powinno znacznie zmniejszyć ilość występujących zaskórników.

Delikatne, ale dokładne oczyszczanie

Twoja twarz jest pokryta bardzo delikatną skórą, toteż pamiętaj, aby obchodzić się z nią ostrożnie. Myj ją ostrożnie, ale bez pośpiechu. Weź głęboki oddech i spokojnie masuj twarz dłońmi lub np. gąbeczką typu konjac. Pamiętaj, aby dotrzeć do każdego fragmentu skóry. Jeśli zaś w jakimś miejscu częściej pojawiają Ci się niedoskonałości (np. na linii żuchwy albo na granicy włosów) skup się na nim szczególnie. Być może problemy wynikają z tego, że rzadziej dokładnie oczyszczasz ten obszar.

Nie trzyj skóry!

Gdy osuszasz twarz po myciu nie wykonuj tarcia. Przykładaj delikatnie ręcznik, aby nie podrażniać skóry. Jeśli zaś Twoja skóra i tak jest mocno podrażniona pomyśl nad wymianą tego elementu na bardziej delikatny. Może sprawdzić Ci się też suszenie twarzy ręcznikiem papierowym. Używany tylko raz zapewni największą higienę i może okazać się zbawienny w przypadku osób, które mają poważne problemy skórne.

Uważnie wybierz środek myjący

Gdy wybierasz produkt myjący zwróć uwagę na jego skład. Ten powinien być możliwie jak najbardziej delikatny. Dodatkowo, zwłaszcza jeśli masz skórę suchą lub wrażliwą, unikaj tych kosmetyków, które sprawiają, że twoja skóra niemal „piszczy” gdy dotkniesz jej po umyciu. Takie produkty mogą mocno podrażnić wrażliwą skórę twarzy, a zawsze zależy nam na tym, aby tego unikać.

Owsianka na podrażnienie

Jeśli masz wyjątkowo mocno podrażnioną skórę, spróbuj raz dziennie (np. rano) przemyć skórę płatkami owsianymi namoczonymi wcześniej w ciepłej wodzie. Dzięki temu mechanicznie oczyścisz skórę w najbardziej delikatny z możliwych sposobów. To może być też dobry sposób, aby w ogóle zacząć przygodę z oczyszczaniem skóry, zwłaszcza jeśli nie masz w swoim domu innych dobrych do tego środków. Poprawne oczyszczanie skóry na pewno jednak prędko przyniesie pozytywne efekty, zwłaszcza jeśli borykasz się np. z trądzikiem.

Zobacz również