Jakie zawody były najlepiej płatne w 2020 roku?

praca w 2020

Gdy decydujemy się na wybór lub zmianę ścieżki kariery kwestie finansowe zawsze pełnią istotny element. W jakiej branży w 2020 roku można było zarobić najwięcej? Nikogo chyba nie zdziwi, że najlepiej opłacane zawody to te z branży IT.

Specjaliści z branży IT

Najwyższe zarobki w 2020 roku przypadały specjalistom związanym z branżą komputerową. Najlepiej opłacanym zawodem okazał się architekt systemów IT (ponad 13 tys. złotych). Nieco gorzej wypadli programiści JAVA oraz osoby pracujące na stanowisku IT project menager, zarabiający średnio po około 11-12 tys. złotych miesięcznie. Dość wysoko w rankingu są też specjaliści do spraw bezpieczeństwa IT z zarobkami na poziomie prawie 9 tys. złotych. Oznacza to, że pod względem finansowym najlepiej inwestować we własny rozwój właśnie w tych kierunkach.

Praca w finansach też się opłaca

Kolejnym z wysoko opłacanych zawodów jest kontroler finansowy. Taka osoba zajmuje się nadzorem firmy pod kątem wydatków. Sprawdza też poprawność dokumentów oraz zajmuje się analizami i raportami dla rządu. Przygotowuje także roczny budżet, czy analizuje rentowność sprzedawanych przez firmę produktów. Aby wystartować w takim zawodzie, możemy na przykład rozpocząć od studiów podyplomowych, które dostępne są na licznych uczelniach wyższych. Taka osoba zarabia średnio niemal 10 tys. złotych.

Inne stanowiska finansowe wcale nie są gorsze!

Podobnie jak w przypadku IT, tak i w przypadku zawodów związanych z finansami zarobki możemy ogólnie uznać za dosyć wysokie. Key account menager, odpowiadający między innymi za wypełnianie planów sprzedażowych zarabia średnio nieco ponad 9 tys. złotych, a niedługo za nim znajduje się analityk finansowy (8,6 tys. złotych), który na bieżąco monitoruje przychody i wydatki firmy, w której jest zatrudniony.

Siła w zarządzaniu ludźmi

Ponad 8 tys. złotych zarobi także HR buisness parner. To stanowisko istniejące w większych firmach, które skupia się na zarządzaniu ludźmi czy rekrutacją nowych pracowników. W przeciwieństwie jednak do innych, stanowisk w działach HR, taka osoba musi też dobrze rozumieć to, jak wygląda prowadzenie biznesów.

Studia prawnicze są dalej w cenie

Studia prawnicze nie tylko często zapewniają dobry start na rynku pracy, ale mogą ostatecznie przynieść dość wysokie zyski. Średnia pensja radcy prawnego to ponad 7,5 tys. złotych. Taka osoba zajmuje się pod kątem prawnym przedsiębiorstwami i pomocą w przypadku sporów handlowych. Zresztą, inni przedstawiciele powiązanych branż wcale nie mają się o wiele gorzej. Na przykład, średnie zarobki adwokatów to ponad 7 tys. złotych.

Zobacz również