Województwo Opolskie: te miejsca warto zobaczyć

wojewodztwo opolskie

Choć to najmniejsze województwo w Polsce, na jego terenie można znaleźć wiele ciekawych i pięknych miejsc. To nie tylko samo Opole! Jeśli więc kiedykolwiek będziesz w okolicy, koniecznie musisz sprawdzić, co jeszcze ma do zaoferowania ta okolica.

Zabytkowy park w Strzelcach Opolskich

Rozciągający się na około 65 hektarów park został założony w XIX wieku. Jest podzielony na dwie części, a w mniejszej z nich można znaleźć ruiny zamku, na którym niegdyś zamieszkiwali opolscy Piastowie. Jego budowa została rozpoczęta w XIV wieku. Poza nim w parku można znaleźć też masztalarnię oraz stara wieża Ischl. Park został zaprojektowany tak, aby przypominał naturalne otoczenie, przez co stanowi swoisty park w środku niewielkiego miasta.

Poznaj pałac w Mosznej!

Moszna to niewielka wieś: mieszka w niej mniej niż 500 osób. Mimo to może poszczycić się jednym z najbardziej znanych zabytków na terenie województwa. Pałac w Mosznej niegdyś należał do rodu Tiele-Wincklerowie. Był w ich użyciu pomiędzy 1866 a 1945 rokiem. Dziś pełni przede wszystkim rolę muzeum, ale nie tylko. Można w nim wynająć nocleg, a także odwiedzić pałacową restaurację. Ponadto w okolicy znajduje się także stadnina koni.

Spacer wśród starych zabudowań

W ładny dzień warto wybrać się do Muzeum Wsi Opolskiej. To skansen utworzony w 1961 roku, który od 1970 jest dostępny dla zwiedzających. Znajduje się w stolicy województwa, czyli Opolu. Można w nim znaleźć między innymi stary młyn wodny, kuźnie czy wiele różnych, zabytkowych chałup. Gdy jesteśmy w okolicy, zawsze warto sprawdzić, czy w skansenie nie dzieje się coś ciekawego, bo co rok na jego terenie jest organizowany na przykład Jarmark Wielkanocny.

Dinozaury (prawie) jak prawdziwe!

Jeśli szukasz atrakcji dla całej rodziny, koniecznie musisz wybrać się do JuraParku w Krasiejowie obok Opola. Na tym terenie dokonano niezwykłych odkryć paleontologicznych i już od lat można odwiedzić to miejsce, aby rozszerzyć swoją wiedzę na temat wspaniałych stworzeń żyjących na Ziemi w erze mezozoicznej. Można w nim zobaczyć prawdziwe szkielety, figury w naturalnych rozmiarach oraz odwiedzić kino 5d. Nie brakuje w nim też żywych zwierząt: na terenie parku funkcjonuje oceanarium.

Budynek obronny z 1300 roku

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, a akurat przebywamy w Opolu, warto wybrać się do Wieży Piastowskiej. To jeden z najstarszych budynków w Polsce, który pełni funkcję obronną. Został zbudowany około 1300 roku! Niegdyś w jego okolicy znajdował się także zamek, jednak ten zburzono w XX-wieku. Dziś wieża jest wolnostojącym budynkiem otwartym dla zwiedzających.

Zobacz również