Popularnie występujące choroby to te, które z jednej strony zwykle znamy najlepiej, a z drugiej: najłatwiej je ignorujemy. To jednak one zbierają największe żniwo. Na co najczęściej narzekają Polacy i w jaki sposób najłatwiej chronić się przed tymi przypadłościami?
Ten złośliwy rak zabija rocznie prawie 10 tys.
Chodzi tu o raka jelita grubego, który jest w Polsce często wykrywany w bardzo późnym stadium, które właściwie uniemożliwia leczenie. Na dodatek, jesteśmy w czołówce krajów, w których częstotliwość jego występowania jest największa. Najczęściej zachorują na niego osoby, które mają kontakt z dymem tytoniowym. Pierwsze dolegliwości ze strony tej choroby zwykle przypominają zwyczajne problemy związane z układem pokarmowym.
Nadciśnienie tętnicze to nie żart
Rocznie ta przypadłość odbiera życie niemal 6 tys. osób. To popularna choroba cywilizacyjna, na którą cierpi ok. 1/3 dorosłych Polaków. W początkowej fazie występowania nie daje niestety żadnych konkretnych objawów. Jeśli nasz stan jest lekki, zwykle pomoże zmiana stylu życia. Czasem jednak leczenie farmakologiczne okazuje się konieczne. Według badań takich jednostek jak NATPOL czy POLSENIOR w naszym kraju cierpi na tę przypadłość około miliona osób po 80 roku życia.
40% Polaków cierpi na alergię
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu szacowało się, że alergicy to około 1% społeczeństwa. Dziś liczba ta zbliża się do połowy. Na dodatek, alergicy często nie są leczeni: immunoterapia jest u nas nierefundowana, a więc trudno dostępna. Nieleczone mogą zaś doprowadzić do innych, poważnych schorzeń, jakich jak napadowe skurcze oskrzeli.
Otyłość i cukrzyca
Około 14 mln Polaków to osoby otyłe, a około 1 mln cierpi na cukrzycę. Obydwa te schorzenia są często ze sobą powiązane. Otyłość w wielu przypadkach wynika ze złej diety, a ta przekłada się także na mocne obciążenie dla naszego układu odpornościowego. To może w wielu przypadkach doprowadzić do wystąpienia cukrzycy. Dlatego też warto dbać o to, co jemy i o to, ile się ruszamy. W otyłości oraz cukrzycy typu 2 zdecydowanie lepiej jest działać prewencyjnie, zwłaszcza, że takie działania pomogą nam także uniknąć wielu innych chorób.
Pamiętaj, aby regularnie się badać!
Nawet jeśli zachorujesz, to wczesne wykrycie choroby pozwoli Ci na większą szansę, aby odzyskać zdrowie tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlatego spytaj się swojego lekarza prowadzącego o to, jakie badania poleca wykonywać regularnie. Pamiętaj, że kwestie zdrowotne powinny być zawsze konsultowane ze specjalistą, a szukanie porad w sieci może być co najwyżej pewną wskazówką do tego, jak należy postępować.