Trzy sposoby na oryginalną renowację mebli

Zmieniająca się moda sprawia, że potrzeba zakupu nowych mebli staje się równie nagląca, co chęć wymiany garderoby. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają zmienić oblicze posiadanego wyposażenia, bez konieczności jego wyrzucania. Oto trzy metody na oryginalną renowację mebli – mniej i bardziej pracochłonne, pozwalające uzyskać subtelny lub niezwykle elegancki efekt.

Malowanie mebli farbą

Najpopularniejszym sposobem na odświeżenie mebli jest oczywiście malowanie. Choć jest czasochłonny i wymaga odpowiedniego przygotowania przestrzeni, może bardzo wyraźnie zmienić aranżację pomieszczenia. W mniejszych wnętrzach zaleca się wybór jasnych barw, aby optycznie poszerzyć przestrzeń. Wiele osób decyduje się na modną, nowoczesną biel. Wszystko zależy jednak od inwencji twórcy. Wybierając farbę, można sięgnąć nie tylko po ulubiony kolor. Mebel może bowiem stać się matowy, półmatowy lub połyskujący. W niektórych przypadkach świetnym pomysłem jest częściowe pomalowanie mebla – np. „zanurzenie” nóg stołów lub krzeseł w kontrastującym kolorze albo wykonanie efektownych pasów na blacie. Przed położeniem farby należy dokładnie oczyścić mebel – pozbyć się zabrudzeń, lakieru, zeszlifować drewno. Dopiero wygładzona i wytarta powierzchnia nadaje się do dekorowania.

Okleiny i naklejki

Dużo prostsze i bardziej precyzyjne od malowania jest oklejanie. Daje też znacznie więcej możliwości na nietuzinkowe zdobienie, a poza tym – pozwala ukryć niedoskonałości, takie jak rysy i niezmywalne plamy. Dostępne na rynku okleiny pozwalają uzyskać efekt różnego rodzaju drewna i kamieni, jak również zupełnie abstrakcyjnych form. Na frontach szaf, szufladach i stołach mogą znaleźć się liście, kwiaty, mandale, brokaty, wzory geometryczne i wiele innych. W ten sposób mebel może stać się jedyny w swoim rodzaju, stworzony przez właściciela według własnych upodobań. Nawet jeśli ktoś decyduje się na przearanżowanie pomieszczenia, malując ściany na nowy kolor lub kupując inne dodatki, nie musi wydawać pieniędzy na świeże umeblowanie. Okleiny, folie samoprzylepne i naklejki na meble są łatwe do nałożenia i nie wymagają używania skomplikowanych narzędzi. Warto pamiętać, aby przed przystąpieniem do działania dokładnie umyć i osuszyć powierzchnię mebla, a podczas nakładania okleiny – stopniowo ją dociskać, pozbywając się pęcherzyków powietrza.

Ekskluzywne uchwyty meblowe

Często bywa tak, że baza mebli wygląda naprawdę dobrze, jednak same uchwyty straciły dawną świetność. Wielokrotne dotykanie i upływający czas sprawiają, że rączki płowieją, matowieją i wyglądają nieestetycznie. Stają się też niemodne lub – po prostu – przestają się podobać. Doskonałym sposobem na renowację takich mebli jest wymiana samych uchwytów. Jest tańsza niż zakup nowego wyposażenia i wymaga naprawdę niewiele zachodu. Dzięki niej możliwa jest bardzo wyraźna odmiana – zwłaszcza gdy wybór pada na ekskluzywne uchwyty meblowe – wyrafinowane, dekoracyjne, przykuwające wzrok. Taki dodatek to istna biżuteria dla mebla! Na rynku dostępne są zarówno proste gałki (lecz bardzo eleganckie), jak i bardziej ekstrawaganckie. Miłośnik dobrego stylu z powodzeniem znajdzie wśród nich ulubiony wariant. Kryształowe wykończenia, perełki, elementy szklane, gałki pokryte złotem, a także uchwyty bezbłędnie przypominające kosztowne bransoletki i inne elementy biżuteryjne… To sposób na to, aby w kilka chwil pochwalić się zupełnie odmienionymi szafami. Ekskluzywne uchwyty meblowe wprowadzą do wnętrza nutę luksusowej elegancji.

Proste sposoby na „nowe” meble

Malowanie, oklejanie czy nowe uchwyty glamour? Niezależnie od wyboru, efekt prac może być zachwycający i niezwykle satysfakcjonujący. Wystarczy odrobina kreatywności, odpowiednie materiały i trochę poświęconego czasu, aby cieszyć się nową stylistyką pokoju, stworzoną własnymi rękoma.

Zobacz również