Nowoczesne metody renowacji lakieru samochodowego

lakier samochodowy

Dobry samochód odznacza się nie tylko solidnymi osiągami, ale również efektownym wyglądem. Z drugiej strony auto narażone jest każdego dnia na wiele czynników, które negatywnie wpływają na jego prezencję – od wilgoci i promieniowania słonecznego, przez zanieczyszczenia, kończąc na małych obiektach, które mogą rysować delikatną powłokę lakierową. W jaki sposób lakier może zostać przywrócony do pierwotnego stanu?

Dlaczego lakier się niszczy?

Powłoka lakieru na karoserii może z biegiem czasu ulegać niszczeniu w wyniku działania różnych czynników. Drobne rysy powstają między innymi w wyniku kontaktu z drobinami asfaltu i kamieniami unoszącymi się z drogi, bądź gałęziami roślin rosnących przy drogach i miejscach parkingowych. Niegroźna przecierka przy parkowaniu wozu może zostawić głębsze ślady. Do tego dochodzą takie zagrożenia jak zanieczyszczenia (np. ptasie odchody, pozostałości owadów, wydzieliny drzew), sól drogowa, opady kwaśnego deszczu. Na szczęście powierzchowne uszkodzenia karoserii można stosunkowo łatwo usunąć, nie ma potrzeby pokrywać samochodu nowym lakierem – wystarczy usunąć z niego niedoskonałości, takie jakie rysy i zmatowienia. Proces ten nazywa się renowacją. Usługę renowacji lakieru znajdziemy m.in. w ofercie serwisu Real Auto.

Jak przebiega renowacja lakieru samochodowego?

Proces renowacji lakieru składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest glinkowanie, służące usunięciu przy pomocy specjalnych preparatów bardzo silnych zabrudzeń karoserii. Następnie cała powierzchnia karoserii jest dokładnie czyszczona. Kiedy samochód jest już czysty i osuszony, można przystąpić do zabezpieczenia zewnętrznych elementów z tworzyw sztucznych – to ważne, bez tego mogą one w późniejszych etapach ulec uszkodzeniu. Zasadniczy etap renowacji to polerowanie lakieru – używa się w tym celu specjalnej maszyny polerskiej oraz odpowiednio dobranych produktów. W wyniku tego procesu drobne zarysowania są usuwane z jego powierzchni. Kolejny etap to ponowne mycie wozu, wykonywane w celu usunięcia pozostałości po środkach polerujących oraz pyłu. Na sam koniec renowowany lakier pokrywany jest warstwami specjalnych produktów, których zadaniem jest zabezpieczanie karoserii przed późniejszymi uszkodzeniami.

Ile to kosztuje i czy warto?

Ceny renowacji lakieru rozpoczynają się od około 300 złotych – ostateczny koszt uzależniony jest między innymi od wielkości pojazdu oraz stopnia uszkodzenia lakieru. Zdecydowanie opłaca się raz na jakiś czas przeprowadzić taki zabieg. W jego wyniku poprawimy wygląda auta, zabezpieczymy go na długo przed kolejnymi uszkodzeniami, a dodatkowo podniesiemy rynkową wartość pojazdu.

Zobacz również