Rodzaje tuszy do drukarek

jaki tusz do drukarki

Użytkownicy drukarek atramentowych oraz urządzeń wielofunkcyjnych wykorzystujących technikę drukowania na mokro wiedzą, że wybór odpowiedniego tuszu potrafi być naprawdę trudny. Nie jest to wyłącznie prosta decyzja pomiędzy tuszem czarnym do druku monochromatycznego lub tuszem kolorowym. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie rodzajom tuszy, ich właściwościom i różnicom w zastosowaniu.

Czym się kierować przy wyborze tuszu?

Aby drukarka atramentowa pracowała prawidłowo, konieczne jest wyposażenie jej w odpowiedni tusz. Jednak przy zakupie tuszu należy zwrócić uwagę nie tylko na to, by był on dopasowany do modelu drukarki. Trzeba też wiedzieć, że tusz oryginalny zapewnia lepszą jakość wydruku niż jego tańszy zamiennik, nie sypie się, nie brudzi drukarki i nie zapycha jej głowicy. Kiedy nie wiadomo, jaki tusz najlepiej sprawdzi się w przypadku danego urządzenia, fachową poradę można uzyskać w specjalistycznych sklepach, takich jak FYO For Your Office. Przed zakupem tuszu dobrze jest zastanowić się, do czego będzie on wykorzystywany i na tej podstawie wybrać jeden z aktualnie dostępnych na rynku rodzajów: pigmentowy, barwnikowy lub sublimacyjny.

Tusz pigmentowy

Jest to najtańszy i najbardziej uniwersalny rodzaj tuszu. Drukowane za jego pomocą grafiki, zdjęcia lub wizytówki są bardzo dobrze odwzorowane i mają intensywne kolory. Ogromną zaletą tego tuszu jest to, że szybko się wchłania, co zapobiega rozmazywaniu gotowych wydruków. Jest też odporny na światło – narażony na działanie słońca, długo zachowuje swoje nasycenie.

Tusz barwnikowy

Jest to najczęściej wykorzystywany tusz do drukarek atramentowych. Tusz barwnikowy świetnie się miesza, co pozwala uzyskać szeroką gamę kolorów oraz efekt cieniowania czy przenikania. Stosowany jest do szczegółowych wydruków, które wymagają idealnego odwzorowania, takich jak zdjęcia czy inne prace artystyczne. By uzyskać ich wysoką jakość, konieczny jest jednak papier w dobrym gatunku. Ten rodzaj tuszu jest także delikatny – kolor z czasem blaknie i rozmywa się w kontakcie z wodą.

Tusz sublimacyjny

Jest najdroższym typem tuszu, o dużej gęstości, wykorzystywanym do druku na wymagających materiałach. Stosuje się go do nadruków na koszulkach, torbach i innych tekstyliach. Służy także do druku transferowego, który polega na przeniesieniu wzoru (wykonanego początkowo na folii transferowej) na przedmiot docelowy, na przykład kubek. Ten typ tuszu używany jest przede wszystkim w zakładach poligraficznych i drukarniach.

Zobacz również