Czy materiały zebrane przez detektywa mają wartość dowodową przed sądem?

prywatny detektyw

Bardzo często osoby, które nie mogą poradzić sobie z pewnymi ważnymi problemami, decydują się na wynajęcie prywatnego detektywa. Zazwyczaj jego praca kojarzy się ze zbieraniem dowodów winy. Popularne programy telewizyjne najczęściej pokazują śledzenie niewiernych małżonków. Tymczasem zakres czynności prywatnego detektywa jest o wiele szerszy. Czy zdobytych przez niego dowodów można użyć w sądzie?

Czym zajmuje się prywatny detektyw?

Niewątpliwie prywatny detektyw zajmuje się udowadnianiem wykroczeń dokonywanych przez wskazane osoby, na zlecenie wynajmującego go klienta. Jednak przestępstwa dotyczą wielu spraw. Częścią działań jest śledzenie nielojalności małżeńskiej. Są to czynności pomocne przy udowadnianiu winy rozpadu związku, który to fakt w niektórych przypadkach trzeba ustalić podczas rozwodu.

Ponadto prywatni detektywi zatrudnieni w firmach detektywistycznych takich jak GABOR, pracują nad różnymi sprawami. Może to być śledzenie nieuczciwych kontrahentów biznesowych, zbieranie informacji o różnych firmach i osobach, poszukiwanie osób zaginionych oraz wiele innych spraw. Ponadto detektyw niekiedy jest w stanie pośrednio zapobiec przestępstwu.

Czy dowody zebrane przez prywatnego detektywa mają wartość w sądzie?

Dowody dostarczone przez prywatnego detektywa są traktowane jak w pełni wartościowy materiał dowodowy. Jest jednak pewien warunek. Detektyw musi posiadać stosowną licencję i pracować w licencjonowanym biurze detektywistycznym lub biurze ochrony. Dowody dostarczone przez uprawnionego detektywa mogą wpłynąć na przebieg postępowania sądowego i zadecydować o jego wyniku.

Podobne materiały, na przykład nagrania i filmy dostarczone przez stronę postępowania z reguły uznawane są za nielegalne, bo zdobyte niezgodnie z przepisami. Wtedy nie mogą być wykorzystywane. Na dodatek niekiedy dowody, które przedstawia prywatny detektyw również mogą być odrzucone przez sąd. Dzieje się wtedy, gdy podważona jest legalność sposobu ich zdobycia.

Czy warto korzystać z pomocy prywatnego detektywa?

Niewątpliwie skorzystanie z dowodów zgromadzonych przez detektywa może być korzystne dla strony postępowania sądowego. Warto wiedzieć, że prywatny detektyw ma większe kompetencje niż przeciętny obywatel i dodatkowo ma doświadczenie w przetwarzaniu dostępnych danych. Wie, jakie informacje są przydatne w śledztwie, a jakie nie. Ponadto skorzystanie z usług prywatnego detektywa znacznie oszczędza czas, a wiadomo, że sytuacje związane z kwestiami prawnymi mogą być źródłem stresu, a nawet traumy.

Zobacz również