Proteza stopy – na jaki rodzaj warto się zdecydować?

Utrata stopy, np. w wyniku wypadku lub brak od urodzenia, może być wskazaniem do korzystania z protezy. Korzystać można z protez uzupełniających częściowe uszkodzenia stopy lub całościowych. Podstawowym kryterium wyboru jest wygoda, niedopasowanie protezy może odbić się negatywnie na całej sylwetce.

Protezy kończyn dolnych – stopa jak prawdziwa

Nowoczesna proteza stopy ułatwia codzienne funkcjonowanie. Może być nawet najbardziej podstawowym rozwiązaniem, czyli protezą z silikonu. Wielu ludzi decydujących się na protezę chce jednak zapewnić sobie częściową lub całkowitą sprawność, więc korzystają z protez modularnych.

Dopasowanie protezy stopy jest ważne, bo stopa stanowi podporę całego ciała. Wszelkie nierówności, odczuwanie dyskomfortu, są poważnym problemem uniemożliwiającym chodzenie czy noszenie obuwia. Proteza stopy może zostać wykonana podobnie jak w przypadku ramienia – jako odlew drugiej kończyny.

Proteza nogi – rodzaje dostępne dla zainteresowanych

W zależności od stopnia uszkodzenia stopy należy dobrać odpowiedni rodzaj protezy kończyn dolnych. Amputacja części stopy, np. palców, stanowi wskazanie do zastosowania protezy tylko tego fragmentu. Wykonuje się je z silikonu czy włókna węglowego.

W przypadku utraty całej stopy większość klientów decyduje się na protezy modularne. Są one w dużej części ruchome podobnie jak naturalna stopa. Tego typu proteza okazuje się najwygodniejsza, jeśli oczywiście zostanie dobrze dopasowana. Dzięki protezom modularnym można np. uprawiać sport i chodzić na piesze wędrówki.

Proteza na nogę – skomplikowana konstrukcja

Proteza obejmująca całą amputowaną nogę zawiera również stopę. Proteza nogi może zapewnić częściową lub dużą ruchomość tego fragmentu podobnie jak proteza samej stopy. Często korzysta się z protez modularnych, które są ruchome w niezbędnej części.

Podsumowując, po utracie stopy w wyniku choroby lub urazu mechanicznego jak najbardziej warto skorzystać ze zdobyczy nowoczesnej protetyki. Godne polecenia są np. protezy modularnej.

Zobacz również