Spójrz na zdrowie holistycznie!

holistyczne zdrowie

Nasze ciało przypomina w swojej konstrukcji maszynę, w której każdy element musi być sprawny, aby całość mogła dobrze działać. Dlatego warto spoglądać na swoje życie holistycznie i w ten sposób też dbać o swoje zdrowie. To sposób szczególnie sprawdzający się zwłaszcza w trakcie chorób.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

W pierwszej kolejności zadaj sobie pytanie, czy jesteś szczęśliwy w tym miejscu, w którym jesteś. Co Ci doskwiera? Jakie elementy musisz wyeliminować, by pozbyć się nadmiaru stresu? Problemem może być brak czasu dla siebie albo toksyczna relacja. Nawet jeśli czujesz się dobrze, warto czasem spotkać się z terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć samego siebie i Twoje potrzeby.

Dobra dieta to dobre samopoczucie

To, skąd bierzemy życiodajną energię, bardzo mocno wpływa na to, jaki mamy potem jej poziom. Gdy mamy zbilansowaną, zdrową dietę, którą na dodatek lubimy wszystko, staje się prostsze. I w tym przypadku warto skorzystać z porady specjalisty, zwłaszcza jeśli cierpisz dodatkowo na jakieś choroby. Doświadczony dietetyk pomoże Ci dobrać takie produkty, które najlepiej wpłyną na Twoje zdrowie i powie Ci, jak zmienić złe nawyki.

Ruch też jest ważny

Zdrowy człowiek powinien ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu. Nie muszą być to bardzo wyczerpujące treningi. Przede wszystkim chodzi o to, by po prostu trochę się poruszać. Dla zdrowia i rekreacji. Możesz nawet zacząć od prostego spaceru albo od jeżdżenia do pracy na rowerze. Wiele małych zmian ostatecznie robi wielką różnicę. Jeśli nie potrafisz samodzielnie zmobilizować się do ruchu, spróbuj na przykład zapisać się na jakieś ciekawe zajęcia.

Badaj się regularnie

Nawet jeśli uważasz się za osobę z końskim zdrowiem, warto od czasu do czasu wykonać podstawowe badania. Zwróć też uwagę, z czym borykali się Twoi przodkowie i zwracaj uwagę na symptomy pojawiające się u Ciebie. Dzięki temu wszelkie choroby wykryjesz szybciej, a co za tym idzie: ich leczenie będzie sprawniejsze i przyniesie znacznie lepsze efekty. Dowiedz się też, czy Twój lekarz zaleca Ci jakieś suplementy diety lub konkretne produkty żywnościowe.

Spójrz na siebie jak na integralną całość

Gdy chorujesz, nie myśl tylko o tej części siebie, która ma problem. Skup się na wzmocnieniu całego organizmu. Każdy Twój nawyk i zwyczaj ma wpływ na więcej, niż jeden fragment Twojego życia. Postaraj się znaleźć te elementy, które z jakiegoś powodu są dla Ciebie negatywne, a następnie stopniowo je eliminuj. W ten sposób Twój organizm będzie mógł działać naprawdę sprawnie. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, spróbuj sięgnąć po ciekawą literaturę, np. „Holistyczne ścieżki zdrowia” autorstwa Oriny Krajewskiej.

Zobacz również