Lakowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który najczęściej wykonywany jest w wieku dziecięcym. Jego celem jest zabezpieczenie przed próchnicą zębów mlecznych, choć procedura ta może być przeprowadzona również na tych stałych i u dorosłych. Jest bezbolesna i bardzo szybka. Na czym dokładnie polega lakowanie zębów i jak przebiega krok po kroku? Podpowiadamy.
Czym jest lakowanie zębów?
Lakowanie zębów to zabieg, podczas którego stomatolog uszczelnia naturalnie występujące bruzdy i zagłębienia zęba specjalnym płynnym wypełniaczem na bazie żywicy, czyli tzw. lakiem. Jest więc procedurą wykorzystywaną w profilaktyce próchnicy. Najczęściej korzysta z niej stomatologia dziecięca. Mysłowice to miasto, w którym znajdują się gabinety oferujące taką usługę. Jednak nie oznacza to, że lakowaniu poddaje się jedynie zęby mleczne, ponieważ można zabieg taki wykonać także na tych stałych. Nie należy mylić go również z fluoryzacją, ponieważ są to dwie zupełnie różne procedury.
Jak przebiega lakowanie zębów?
Lakowanie zębów rozpoczyna się od dokładnego ich oczyszczenia w formie piaskowania. U dzieci stosuje się wówczas owocowe pasty, dzięki czemu chętniej poddają się tej procedurze. Następnie powierzchnię zębów osusza się ze śliny i wody i nakładany jest na nią płynny lak przy użyciu strzykawki bez igły. Po równomiernym rozprowadzeniu wypełniacza, stomatolog utwardza go przy użyciu specjalnej lampy do polimeryzacji, emitującej niebieskie światło przez około 20 sekund. Od tego momentu zęby są zabezpieczone przed próchnicą nawet na kilka lat. Warto wiedzieć, że jest to bezpieczna procedura, która nie wywołuje negatywnych konsekwencji dla organizmu malucha.
Czy warto wykonać zabieg lakowania zębów?
Zabieg lakowania zębów zazwyczaj wykonuje się u małych dzieci w wieku od 3 do 5 lat na mlecznych zębach trzonowych. Zabezpieczać w ten sposób można tylko zęby zdrowe, dlatego nie należy odkładać wizyty u stomatologa, ale jak najszybciej udać się z dzieckiem na przykład do gabinetu Codzienna Stomatologia Kosmetologia. W przypadku zębów stałych procedurę taką przeprowadza się około 5-8 roku życia, kiedy wyrastają kolejne zęby boczne. Ogromną zaletą tego zabiegu jest jego wysoka skuteczność w zapobieganiu próchnicy, która wynosi nawet 90%.