Lekarz endokrynolog – czym się zajmuje?

lekarz endokrynolog

Często wskazaniem do wizyty u endokrynologa są dolegliwości związane z pracą tarczycy. To jednak tylko część możliwości tego specjalisty. Jego rola obejmuje kontrolę i naprawę działania kilku narządów tworzących tzw. układ dokrewny. Ma on silny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu.

Czym zajmuje się endokrynolog?

Wspomniany układ dokrewny tworzą gruczoły takie jak tarczyca, trzustka, jajniki. Endokrynolog w Katowicach może zajmować się szeregiem chorób i nieprawidłowości związanych z ich pracą lub mieć węższą specjalizację. Przykładem takiej specjalizacji jest endokrynolog dziecięcy – leczy dzieci.

Inna specjalizacja to ginekolog endokrynolog w Śląskim. Taki lekarz skupia się głównie na dolegliwościach kobiecych związanych z niewłaściwą pracą jajników. Hormony mogą mieć silny wpływ na cały organizm, więc wszelkie zaburzenia trzeba sprawnie diagnozować i odpowiednio leczyć.

Kontrola hormonów – w czym pomoże endokrynolog?

Diagnozowanie dolegliwości hormonalnych nigdy nie jest łatwe. Niekiedy dopiero endokrynolog w Siemianowicach Śląskich może podsunąć właściwą diagnozę i zasugerować leczenie. Tego typu choroby mają niejednoznaczne objawy, które trudno na pierwszy rzut oka skojarzyć np. z tarczycą.

Nadwaga mimo odpowiedniego trybu życia lub przeciwnie – chudnięcie, pogorszenie stanu cery, ciągłe zmęczenie czy omdlenia mogą być objawami chorób związanych z układem dokrewnym. Endokrynolog w Katowicach ma duże doświadczenie i może rozpoznać te objawy, a następnie skierować osobę na odpowiednie badania.

Endokrynolog – kiedy go odwiedzić?

Rzadko kiedy lekarz endokrynolog w Siemianowicach Śląskich jest specjalistą odwiedzanym z wyboru. Pacjenci przeważnie kierują się do lekarzy ogólnych i uzyskują skierowanie, jeśli symptomy, jakie odczuwają, mogą wskazywać na kłopoty hormonalne. Często muszą wykonać szereg dodatkowych badań.

Podsumowując, na wizytę u endokrynologa wybrać się można w związku z różnymi dolegliwościami na tle hormonalnym. Mogą one wynikać z chorób tarczycy, trzustki lub jajników.

Zobacz również