Jaką czapkę wybrać zimą?

czapka zima

Gdy przychodzą mrozy, dobra ochrona naszej głowy to podstawa! To przez nią tracimy wiele ciepła. Czapka wykonana z dobrej jakości materiałów powinna być więc czymś, o czym powinniśmy pomyśleć jeszcze przed nadejściem mrozów. Na co powinnyśmy zwrócić uwagę w trakcie zakupów? I w jaki sposób zmierzyć się, aby wybrać czapkę przez Internet?

Jaka czapka jest ci potrzebna?

Na początku zadaj sobie pytanie: jak często wychodzisz z domu, gdy temperatura spada poniżej zera? Jeśli regularnie biegasz albo wychodzisz na codzienne długie spacery z psem na pewno będzie Ci potrzebna czapka wykonana znacznie solidniej, niż wtedy, kiedy tylko przechodzisz szybko z domu do samochodu. W tym drugim przypadku właściwie sprawdzi się nam niemal każde nakrycie głowy, ale warto mieć zawsze pod ręką przynajmniej jedną czapkę z dobrej jakości materiałów.

Materiał nakrycia głowy to podstawa

Jeśli naprawdę zależy Ci na ciepłej czapce dalej nie ma na rynku lepszej alternatywy niż czapka wełniana. Nic nie chroni przed zimnem jak ten naturalny materiał. Takie nakrycie głowy będzie większą inwestycją, ale przy minusowej temperaturze naprawdę poczujesz różnice. Jeśli jednak z jakiś powodów nie chcesz czapki z naturalnego materiału możesz kupić taką wykonaną z nieco słabszego jakościowo polaru lub z akrylu. Ten ostatni często próbuje imitować wełnę i choć jest naprawdę bardzo trwały to niestety, znacznie słabiej chroni przed mrozem.

Wybierz odpowiedni rozmiar czapki

Co Ci po cieple, jeśli czapka będzie Cię uciskała? Nigdy nie kupujmy zbyt małego nakrycia głowy, bo w ekstremalnych sytuacjach możemy w ten sposób doprowadzić na przykład do wystąpienia migreny. W jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar? Zmierz obwód swojej głowy 1,5 cm nad uszami, chyba że chcesz, aby czapka nachodziła na uszy. Wtedy lepiej będzie, jeśli zmierzysz się mniej więcej na wysokości środka płatka ucha. W ten sposób będziesz mogła w wygodny sposób wybrać dobrą czapkę nawet przez Internet bez wychodzenia z domu.

Jaki model czapki?

Wygląd czapki w większości zależy tak naprawdę od naszych preferencji. Jeśli mamy zamiar uprawiać w niej sport wybierzmy raczej model wykonany z jednowarstwowego, cienkiego materiału, który będzie dobrze przepuszczał powietrze. W takiej sytuacji warto jednak wybrać też taką czapkę, która zakryje nam uszy. Dzięki temu nawet w przypadku biegania przy niskiej temperaturze unikniemy zapalenia uszu. Jeśli jednak często spacerujemy, regularnie przystając lepiej wybrać model wykonany z grubego materiału, który skutecznie ochroni nas przed zimnem.

Zobacz również