Ma niezwykłe właściwości nawilżające i łagodzące. Zawiera liczne witaminy i enzymy, a dziś jest jednym z najbardziej popularnych składników kosmetyków. W jakiej formie można używać aloesu i czy aby na pewno nadaje się dla każdego?
Czym jest aloes zwyczajny?
W naturze rośnie w Afryce oraz Azji Mniejszej, ale często pełni funkcję rośliny ozdobnej. Jest byliną, czyli zielną rośliną, która żyje dłużej, niż dwa lata. Jego liście składają się w aż 96% z wody. Gdy kwitnie, jego kwiaty przybierają żółtą barwę. Może być też stosunkowo duży, bo osiąga wysokość do nawet 80 centymetrów. Żel aloesowy wykorzystywany w kosmetyce znajduje się w jej mięsistych liściach (roślina magazynuje w ten sposób płyny tak jak np. kaktusy).
Co zawiera w sobie żel aloesowy?
Choć jego większość to woda, żel aloesowy zawiera w sobie ogromną ilość naprawdę cennych składników. Posiada witaminy A, C oraz E. Posiada także enzymy, które łagodzą stany zapalne. Stąd żel aloesowy jest polecany do stosowania przy trądziku albo w przypadku oparzeń słonecznych. Ma w sobie też dość dużo minerałów np. chrom, miedź czy selen. Nie brakuje w nim też sterydów roślinnych (np. cholesterol), czy aminokwasów.
Masz problem z żołądkiem? Pij aloes!
Napoje z żelem aloesowym przede wszystkim łagodzą dolegliwości związane z układem pokarmowym. Co prawda nie zadziała on jak lek, ale może przynieść nam ulgę. Dobrze działa również przy nadkwasocie żołądka albo przy problemach z wątrobą, ponieważ wspomaga tworzenie żółci. Co więcej, przez liczną ilość witamin wzmacnia odporność organizmu.
Aloes jako element pielęgnacji
Może być stosowany jako serum albo dodatek do naszego standardowego kremu. Możemy go też wykorzystać do tworzenia domowych kosmetyków. Niezależnie jednak od tego, jak będziemy go stosować to korzystając z jego pomocy, prędko powinniśmy zobaczyć pozytywne efekty stosowania np. łatwiej gojące się skaleczenia, czy mniej piekące poparzenia słoneczne. Pomoże nam także w pielęgnacji włosów.
Sprawdź, czy nie masz na niego alergii
Żel aloesowy zawiera naturalną substancję antyhistaminową, przez co ewentualna reakcja alergiczna organizmu powinna być słabsza. Jak jednak każdy składnik i ten może doprowadzić do uczulenia. Nim jednak skreślisz aloes po jednym użyciu, sprawdź, czy aby na pewno kupiłaś produkt wysokiej jakości. Producenci niektórych tańszych żelów korzystają nie tylko z żelu wewnątrz liścia, ale też mielą np. całe liście, a te mogą mieć większe tendencje do tworzenia uczuleń. Jeśli jednak masz to szczęście, że aloes nie wywołuje u Ciebie negatywnych reakcji stosowanie go na pewno prędko przyniesie bardzo pozytywne skutki.