Prochowiec, czyli trencz. Płaszcz z historią

prochowiec

Jego pierwsze wersje pojawiły się na początku XX-wieku jako element wojskowego stroju. Prędko okazało się jednak, że to niezwykle użytkowa część ubioru. Trencz wkradł się więc wkrótce do mody męskiej, a następnie damskiej i wciąż nie traci na popularności. Jak wygląda historia tego niezwykłego płaszcza?

Co charakteryzuje trencz?

Typowe dla trencza jest dwurzędowe zapięcie z pięcioma rzędami guzików. Zwykle występuje w jasnych kolorach (np. beżach), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonany był z innego materiału. Posiada szeroki pas z klamrą i zazwyczaj sięga kolan, choć współcześnie tańsze modele często są krótsze. Wykonany jest z wodoodpornej i powstałej z bawełny gabardynie. Zwykle posiada także elementy świadczące o jego militarnym pochodzeniu, np. pagony na ramionach.

Skąd się wziął ten płaszcz?

Trencz jest ściśle powiązany z marką Blueberry. To jej założyciel został poproszony o stworzenie stroju dla brytyjskiej armii. Jego pierwsza wersja sięgała kostek i została wykonana w 1901 roku. Nosili go angielscy oraz francuscy żołnierze w trakcie pierwszej Wojny Światowej. Już jednak w latach 30. zaczął pojawiać się na ekranach kin, często w połączeniu z kapeluszem typu fedora. Jako element kobiecej garderoby zyskał szczególną popularność po filmie „Śniadanie u Tiffany’ego” z 1961 roku, gdzie nosiła go Audrey Hepburn.

Trencz dzisiaj to istne szaleństwo!

Klasyczny trencz to dość prosty i elegancki płaszcz. Dzięki temu zwykle możemy dopasować go do stylu, jaki nosimy i jest dość uniwersalnym elementem garderoby. Na rynku obecnie dostępne jest jednak wiele wariacji na temat tej klasyki mody. Znajdziemy trencze w przeróżnych odcieniach i krojach. Niektóre sięgają ziemi, inne ledwo do połowy uda. Mają różną ilość guzików czy rzędów zapięcia. Czasami wykonane są np. z wełny lub innych materiałów.

Do jakiej sylwetki pasuje prochowiec?

W trenczu najlepiej będą wyglądać panie szczupłe lub wysokie. Ten płaszcz mocno podkreśla talie, przez co, jeśli mamy nadmierne kilogramy może nam ich jeszcze wizualnie dodać. Jednakże z powodu tak klasycznego kroju zawsze wygląda stylowo i elegancko i w praktyce dobrze dobrany płaszcz dobrze sprawdzi się w niemal każdym rodzaju sylwetki.

Na to zwróć uwagę!

Wybierając trencz, sprawdź, z jakiego materiału jest wykonany. Dobrej jakości płaszcz będzie stworzony z grubszej i bardziej sztywnej bawełny, która lepiej chroni przed zimnem i wiatrem. Ponadto dzięki temu Twój płaszcz wytrzyma znacznie dłużej. Wydasz więc może więcej, ale będzie to zakup na lata.

Zobacz również