Jak na Twoją skórę działają domowe składniki?

pielegnacja skory

Na kosmetyki pielęgnacyjne często wydajemy małe fortuny. W końcu nie wolno oszczędzać na własnym zdrowiu! Czasem jednak musimy sobie pomóc „na już” i wtedy mogą sprawdzić się nam składniki, które już posiadamy w domu. Jak nasze ciało zareaguje na miód albo siemię lniane?

Najpierw wykonaj test uczuleniowy!

Składniki pochodzenia naturalnego mogą nas uczulić tak samo, jak kosmetyki. Nim więc przejdziesz do eksperymentów pamiętaj, aby sprawdzić, czy dany składnik nie wywołuje u Ciebie alergii. To, że możesz coś zjeść nie oznacza, że Twoja skóra również zareaguje na to pozytywnie! Dlatego przed położeniem czegokolwiek na całą twarz zrób próbę na niewielkiej powierzchni skóry za uchem.

Nawilżające działanie miodu

Miód znajdziemy w licznych kosmetykach, ale i sam świetnie sprawdzi się po nałożeniu na skórę czy włosy. Ma świetne właściwości nawilżające. Ponadto działa antybakteryjnie i łagodząco. Ma również lekkie właściwości rozjaśniające przebarwienia. Można go stosować zarówno jako maseczkę, jak i składnik myjący naszą skórę. Co prawda dość mocno się klei, ale ponieważ jest dobrze rozpuszczalny w wodzie nie będziemy się z nim długo borykać.

Siemię lniane ukoi Twoją twarz

Jeśli borykasz się z zaczerwienioną skórą ze stanami zapalnymi być może dobrym rozwiązaniem okaże się sięgnięcie po siemię lniane. Najpierw zmiel jego niewielką ilość (ok. 2 łyżeczek), a następnie zalej je gorącą wodą i zaczekaj. Nasiona zaczną pęcznieć, przypominając glutek. Jeśli jest zbyt gęsty dodaj do niego nieco więcej ciepłej wody. Przez sitko oddziel ziarenka od powstałej substancji i gotowe! Możesz nałożyć siemię na twarz lub włosy na około 15 minut. Na pewno szybko zobaczysz efekt!

Jeśli zabraknie Ci kremu…

Twoja skóra potrzebuje natychmiastowego nawilżenia, a Ty w swojej kosmetyczce nie masz niczego odpowiedniego? Jeśli tak, sięgnij po kwaśną śmietanę. Poprawi ona elastyczność skóry oraz odbuduje uszkodzony naskórek. Zawiera także liczne witaminy, m.in. A, E czy C. Możesz jej użyć jako element maseczki lub nałożyć na skórę zupełnie samodzielnie.

Oczyść skórę za pomocą jajka!

Obecnie niezwykle popularne są maseczki typu peel-off, które dogłębnie oczyszczają naszą skórę. Z pomocą białka jajka możemy wykonać coś podobnego samodzielnie, mając pewność, że użyte elementy będą dla nas bezpieczne. Najpierw oddziel białko od żółtka. Weź to pierwsze i rozbełtaj je. Następnie weź chusteczki higieniczne i rozwarstw je tak, aby powstały nam cieńsze elementy. I gotowe! Teraz możesz zamoczyć papier w białku, a następnie delikatnie przyłożyć go do skóry w miejscu, w którym mamy niedoskonałości. Zaczekaj, aż całość zacznie zastygać, a następnie oderwij delikatnie chusteczkę, aby pozbyć się części zaskórników.

Zobacz również