Sukienka rodem z lat 50. – ikoniczne kreacje!

sukienka starego typu

Lata 40. XX wieku z powodu wojny nie były najlepszym okresem dla mody. Nic dziwnego, że kolejna dekada to jej prawdziwy rozkwit. Dziś często chcemy odtwarzać tamte kobiece, ale eleganckie kreacje. Jakie sukienki powinny być dla nas inspiracją?

Audrey Hepburn i jej kreacja w kwiaty

W 1957 roku w filmie „Zabawna buzia” pojawiła się Audrey Hepburn w jednej ze swoich ikonicznych kreacji. Miała na sobie białą sukienkę sięgającą kostek ze wzorem w drobne, czarne kwiaty. Strój był rozkloszowany, wiązany na plecach i pozbawiony ramiączek. Kreacja układała się w literę „A”. Za projekt odpowiadała marka Givenchy, z którą aktorka regularnie współpracowała.

Biała ikona – Marilyn Monroe

O tej sukience słyszał chyba niemal każdy. W filmie z 1955 roku Marlyn Monroe wystąpiła w filmie „Słomiany wdowiec”. To właśnie w nim aktorka miała na sobie ten niezwykle ikoniczny element garderoby. Biała sukienka sięgała za kolano. Miała tzw. amerykański dekolt. Była przewiązana kokardką i jeśli się nie ruszała, jej dolna część była dość mocno zmarszczona. Była jednak na tyle delikatna, że – jak widzimy z filmie – powiew powietrza z kanału wentylacyjnego z metra skutecznie zmuszał materiał do ruchu.

Sposób na elegancję Bette Davis

Ta brązowa, wieczorowa sukienka nie bez przyczyny stała się jedną z ikon mody. Bette Davis wyglądała w niej zjawiskowo w filmie „Wszystko o Ewie” z 1950 roku. Jeśli szukamy więc stroju wieczorowego, który odda ducha tamtych czasów, możemy poszukać podobnej kreacji. Taka sięgająca ziemi suknia z dekoltem w wodę świetne podkreśli uroki kobiet z nieco mniejszymi biustami.

Błękit na Grace Kelly

Grace Kelly była jasnowłosą pięknością, która zawsze zachwycała swoją elegancją. Nie inaczej było, gdy w filmie „Złodziej w hotelu” z 1955 roku pojawiła się w ikonicznej, błękitnej sukience. Sukienka sięgała ziemi i wykonana była z delikatnego, lejącego się szyfonu. Całość dopełniał pas materiału, który aktorka miała przewieszony przez ramię. Sukienka została zaprojektowana przez Edith Head, ale to właśnie Grace Kelly wybrała ją do sceny w filmie.

Lata 50. to nie tylko pin-up!

Gdy szukamy sukienek rodem z lat 50. w pierwszej chwili prawdopodobnie zwrócimy uwagę na sięgające kolan i rozkloszowane sukienki w stylu pin-up. Jednakże powyższe przykłady kreacji wyraźnie pokazują, że te czasy to coś zdecydowanie więcej, niż ten jeden model sukienki. Tak naprawdę z tego okresu pochodzi wiele ciekawych fasonów, które często nosimy do dziś. Jeśli więc chcemy ubierać się w stylu retro warto zacząć od przejrzenia swojej własnej szafy.

Zobacz również