Praca opiekuna osoby starszej bywa nie tylko dużym obciążeniem fizycznym – opiekunowie osób starszych często muszą mierzyć się z bardzo trudnymi sytuacjami. Jedną z nich bez wątpienia jest śmierć podopiecznego, nawet jeśli jest spodziewana. Co po takim wydarzeniu dzieje się z opiekunem? Jakie czynności powinien on podjąć po odejściu seniora i jakie są dla niego późniejsze możliwości?
Jak postępować po śmierci seniora?
Niezależnie od tego co było przyczyną śmierci – czy nastąpiła ona z przyczyn naturalnych, czy może była następstwem wypadku – pierwszą rzeczą jest jak najszybsze wezwanie pomocy medycznej. Dlaczego? Ponieważ aby możliwe było np. dopełnienie formalności pogrzebowych, konieczne jest oficjalne potwierdzenie zgonu, które może wystawić jedynie lekarz.
Drugim krokiem jest powiadomienie o śmierci podopiecznego jego najbliższej rodziny. Może to być bardzo trudne, bliscy zmarłego często reagują bardzo emocjonalnie – trzeba się przygotować na to, że rozmowa z nimi nie będzie należeć do przyjemnych. Opiekun powinien pozostać w mieszkaniu podopiecznego do czasu przybycia jego rodziny, by móc ewentualnie udzielić im więcej informacji, przekazać klucze do domu, wskazać gdzie przechowywana była dokumentacja medyczna itp.
Opiekunowie podejmujący zatrudnienie za pośrednictwem firm takich jak agencja Prestige24h powinni również zgłosić śmierć podopiecznego do swojego pracodawcy. Jest to bardzo ważne dla rozliczenia czasu pracy – należy pamiętać, że umowa z agencja wciąż obowiązuje i nie można jej samowolnie zakończyć.
Co zrobić po śmierci seniora?
Opiekunowie mają bardzo różne podejście do tego, co robić po śmierci podopiecznego. Niektórzy od razu zaczynają pracę na kolejnym zleceniu, inni decydują, że potrzebują nieco czasu na odpoczynek i oswojenie się z faktem, że osoba, którą się zajmowali zmarła. Jeszcze inni dochodzą do wniosku, że nie są w stanie dalej wykonywać swoich obowiązków i rezygnują całkowicie z pracy w opiece.
To, jaką postawę przyjmie opiekunka powinno zależeć tylko i wyłącznie od jej własnej decyzji oraz oceny stanu, w jakim się znajduje. Nie powinno się zakładać, że szybkie podjęcie kolejnej pracy świadczy o braku empatii, albo że zrobienie sobie przerwy jest oznaką słabości charakteru. Należy pamiętać, że opieka nad osobą starszą – nawet bez relacji rodzinnych – jest bardzo angażująca emocjonalnie, a śmierć podopiecznego wywiera silny wpływ na psychikę i samopoczucie. Opiekun ma pełne prawo ocenić w jaki sposób najlepiej poradzi sobie z takim przeżyciem i jak powinna wyglądać jego dalsza praca. W razie wątpliwości co do najbliższej przyszłości, warto jednak zwrócić się o pomoc i poradę do koordynatora w agencji.