Rodzaje zabezpieczeń przeciwśniegowych dachów 

zabezpiecznie dachu

Zmieniające się warunki atmosferyczne w Polsce sprawiają, że pokrycia dachowe są narażone na działanie zarówno wysokich i niskich temperatur, jak i porywistych wiatrów czy opadów atmosferycznych. Dużym wyzwaniem dla konstrukcji jest okres zimowy, kiedy nierzadko zdarza się tak, że w wielu regionach Polski występują obfite opady śniegu. Właśnie dlatego warto zainwestować w odpowiednie akcesoria do przeciwśnieżnej ochrony dachu. Które produkty mogą się przydać?

Noski i drabinki śniegowe

Gromadzący się śnieg na dachu może obciążać więźbę. Ponadto nagle zsuwające się duże ilości opadów stanowią zagrożenie dla przechodniów oraz pojazdów zaparkowanych obok budynków. W skrajnych przypadkach na dachu może zgromadzić się tak dużo śniegu, że doprowadzi do zawalenia się konstrukcji, co nie tylko wygeneruje ogromne koszty, ale przede wszystkim będzie groźne dla zdrowia i życia osób, które przebywają w budynku. O to, jak uniknąć takich sytuacji, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wytłumaczył:

– Możemy wyróżnić kilka sposobów zabezpieczenia konstrukcji dachowych przed śniegiem. Jedną ze skuteczniejszych metod jest montaż tak zwanych drabinek śniegowych. Wspomniane elementy nie tylko powstrzymują śnieg przed spadaniem, ale również zmniejszają wielkość elementów, które się zsuwają. Warto też wspomnieć o noskach śniegowych, które mogą być montowane na dachówce ceramicznej albo cementowej. Ich funkcją jest zabezpieczanie systemu przed nadmiernym obciążeniem oraz ochrona pokrycia dachu przed uszkodzeniem. Noski rozbijają kawałki lodu na mniejsze części.

Dlaczego warto zainwestować w rury śniegowe i bale przeciwśnieżne?

W sklepach z akcesoriami do pokryć dachowych można znaleźć wiele elementów przeznaczonych do zabezpieczania dachów przed opadami śniegu. Na uwagę zasługują na przykład rury śniegowe, które są wykonane z metali i montowane wspornikami, które odpowiadają za ich stabilne przytwierdzenie. W zależności od potrzeb można zdecydować się na montaż pojedynczych albo podwójnych rur. Kolejnym produktem do przeciwśnieżnej ochrony dachów są bale przeciwśnieżne. Sprawdzą się szczególnie w regionach, w których występują obfite opady śniegu.

Przytwierdza się je do dachu przy pomocy haków. Są wykonane z drewna i mogą mieć przekrój kilkunastu centymetrów. Należy je montować w miejscach, w których występuje ryzyko osuwania się dużych ilości ciężkiego śniegu. Podsumowując, hurtownie pokryć i akcesoriów dachowych oferują wiele rozwiązań, jeśli chodzi o zabezpieczenia przed śniegiem. Zastanawiając się, które będzie najlepsze w przypadku konkretnej konstrukcji, warto poprosić o wsparcie specjalistę.

Zobacz również