Wszystko, co musisz wiedzieć na temat żwirku dla kota

zwirek

W sklepach dla zwierząt znajdziemy bardzo bogaty wybór żwirków dla kota: bentonitowe, silikonowe, naturalne i wiele innych. Taka gama sprawia, że ciężko podjąć decyzję, o tym który produkt będzie najlepszy dla naszego pupila. Do tego dochodzą informacje na temat prawidłowego korzystania ze żwirku, częstości opróżniania kuwety itd. Wszystkiego, co musicie wiedzieć na ten temat, dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Jakie są rodzaje żwirku dla kota?

Podstawowy podział, jaki możemy wyróżnić wśród żwirków dla kota, to ten dzielący je na zbrylające i niezbrylające się. Najpopularniejszą wersją zbrylającą sie jest żwirek bentonitowy oraz produkty naturalne np. drewniane lub kukurydziane. Chłoną one wilgoć w charakterystyczne grudki, które później łatwo można usunąć za pomocą łopatki. Tego rodzaju żwirki trzeba czyścić codziennie.

Z kolei najpopularniejszą wersją niezbrylającą się jest silikonowy żwirek dla kota mający formę przezroczystych kryształków, które chłoną wilgoć, jednak nie sklejają się ze sobą. To sprawia, że żwirek silikonowy czyścimy codziennie jedynie z odchodów stałych, a całą zawartość kuwety wymieniamy raz na 2-3 tygodnie.

Jak czyścić kocią kuwetę?

Jeśli stosujemy żwirek zbrylający się, musimy sprzątać w kuwecie minimum raz dziennie. Usuwamy tylko wilgotne grudki i dosypujemy tyle żwirku, ile ubyło. Pamiętajmy, by zapewnić kotu odpowiednią ilość żwirku, by zwierzę mogło w nim swobodnie kopać.

Jeśli natomiast stosujemy żwirek niezbrylający, to zadanie jest łatwiejsze. Na co dzień usuwamy z kuwety tylko odchody stałe, a całą zawartość wymienimy raz na 2-3 tygodnie.

Gdzie wyrzucać zużyty żwirek?

Jedynie żwirek naturalny można utylizować w toalecie. Pozostałe jego wersje trzeba wyrzucać do kosza. Można to robić bezpośrednio lub zawijać go w biodegradowalne woreczki na odchody. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii przykrych zapachów. Na rynku istnieją również specjalne pojemniki na zużyty żwirek z kociej kuwety, które chroni przed namnażaniem się drobnoustrojów i rozprzestrzenianiem się zapachów.

Kot nie chce korzystać z kuwety – co robić?

Kiedy kot nie chce korzystać z kuwety przyczyn może być wiele. Gdy robi to nagle, może być to oznaką choroby lub stresu, a także jakiejś zmiany. Jeśli postawiliśmy kuwetę w innym miejscu lub zmieniliśmy żwirek na inny niż stosowany do tej pory, zwierzę może zareagować odmową wypróżniania się. Najczęściej kotom przeszkadza sam zapach żwirku. Te perfumowane są rzadziej akceptowane przez zwierzaki. Koty bywają też wybredne w stosunku do silikonowego żwirku, którego granulki są kanciaste i niemiłe w dotyku dla kocich łapek.

Zadbajmy również o to, by postawić kuwetę w ustronnym miejscu. A jeśli chcemy zapewnić zwierzęciu maksimum prywatności, możemy zakupić kuwety kryte.

A po wszystkie niezbędne akcesoria dla higieny Waszego kota zapraszamy na Wyspazwierzat.pl. Znajdziecie tu bogaty wybór żwirków dla kota, kuwety oraz dodatkowe gadżety, które pomogą w utrzymaniu czystości.

Sprawdź także Ranking suchych karm dla kota na: https://digilife.pl/ranking-suchych-karm-dla-kota/

Zobacz również