Rozwód bez orzekania o winie – co należy o nim wiedzieć?

prawnik

W naszym kraju rozwody są niestety coraz częściej spotykane. Część z nich to rozwody bez orzekania o winie. Statystyki mówią wręcz, że jest to najczęściej spotykany typ rozwodu w naszym kraju. Co warto wiedzieć o tym typie rozwodu i czy warto zatrudniać do niego adwokata?

Czy warto korzystać z pomocy podczas rozwodu bez orzekania o winie?

Decydując się na rozwód we Wrocławiu, w którym nie będzie orzekana wina wiele osób zastanawia się czy skorzystać w tym celu z pomocy prawnej. Jest on najbardziej bezbolesnym typem rozwodu i czysto teoretycznie nie spotkamy się w nim z walką sądową o alimenty, czy też podział majątku. Tak jednak nie jest.

Podczas rozwodu bez orzekania o winę jedna ze stron wciąż może wystąpić na przykład o alimenty. Z tego powodu kancelaria adwokacka we Wrocławiu może okazać się niezwykle przydatna. Pomoże ona przede wszystkim w przygotowaniu wszelkiej dokumentacji, która będzie konieczna podczas rozwodu, a także w walce o na przykład alimenty na małoletnie dzieci.

Co trzeba wiedzieć o rozwodzie bez orzekania o winę?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że muszą istnieć ku niemu przesłanki. Jedna z osób będących w związku małżeńskim może wystąpić o rozwód bez orzekania o winę, gdy małżonkowie dłużej nie współżyją ze sobą i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego lub po prostu dawne uczucie wygasło. Ponadto taki stan rzeczy musi utrzymywać się przez co najmniej 6 miesięcy przed rozwodem. W wypadku rozwodu bez orzekania o winie nie trzeba jednak ich jakkolwiek udowadniać tylko wskazać, że takie przesłanki występują.

Kolejna ważna kwestia, o której trzeba pamiętać to fakt, iż w trakcie rozwodu bez orzekania o winie również dochodzi do podziału majątku, a także można walczyć o alimenty. Alimenty, które można uzyskać są przyznawane na małżonka, gdy ten pozostaje w niedostatku w wyniku rozwodu lub na małoletnie dzieci, które pochodzą z rozwodzącego się małżeństwa. Podział majątku wspólnego dotyczy z kolei wszystkich aktywów, a nie uwzględnia się pasywów takich jak długi.

Zobacz również