Już 600 tys. lat temu pojawił się praprzodek człowieka rozumnego, czyli Homo Erectus, co dosłownie znaczy człowiek wyprostowany. Naukowcy debatują, co było głównym powodem uzyskania dwunożności przez człowieka, jednak wszyscy zgadzają się, że była to pewna forma adaptacji do zmieniających się warunków. Więc jak to się stało, że forma poruszania się, która miała pomóc nam przetrwać, stała się tak lubianym sposobem spędzania czasu? W niniejszym artykule skupimy się nad tym fenomenem.
Czym w ogóle jest turystyka/trekking?
Mimo że tych dwóch słów używa się zamiennie, to jest między nimi znacząca różnica. Turystyka jest słowem, które może zawierać w sobie wiele pomniejszych definicji, takich jak właśnie trekking, hiking, itd. Turystyka dzieli się głównie na turystykę wypoczynkową i na turystykę krajoznawczą. W tej pierwszej zawierają się takie aktywności jak piesze i rowerowe wycieczki, rekreacyjne uprawianie sportu (narciarstwo, pływanie, żeglarstwo), a także plażowanie, grillowanie, wędkarstwo; druga skupia się za to na poznawaniu ciekawych miejsc i obiektów i nie musi się odnosić tylko do budynków, bo częstym celem turystyki krajoznawczej są wycieczki do parków krajobrazowych. Turystykę można praktykować na naprawdę wiele sposobów. Trekking ma bardziej zwięzłą definicję. Skupia się na pieszej wędrówce w trudnych, niesprzyjających warunkach, terenowych lub pogodowych. Popularnie przyjęło się, że trekking to wędrówka górska, ale to błędne myślenie. Trekking można uprawiać równie dobrze na stepie, w tundrze, w dżungli czy na terenach pustynnych. Ponieważ określenie „trudne warunki” nie zostało do końca sprecyzowane, trekkingiem możemy nazwać równie dobrze kilkugodzinny marsz po Połoninach Bieszczadzkich z przerwą na szczycie w schronisku czy o sesji pieszych wycieczek. Trekking bardzo często wiąże się z biwakowaniem w dziczy, co daje kolejną możliwość na zjednoczenie się z naturą. Ostatnio turystyka i jej wszystkie subdyscypliny stały się niezwykle popularne, a głównym powodem jest swoista prostota tego sportu, do którego nie potrzebujemy wysokiego progu wejścia.
Czy turystyka wymaga jakichś konkretnych sprzętów?
I tak i nie. Jeśli jesteśmy amatorami, to do rozpoczęcia naszej przygody z turystyką wystarczą nam jedynie wytrzymałe buty. Jeśli jednak chcemy trochę bardziej zgłębić tematykę sportowego chodzenia, to przyda nam się lepszy sprzęt. Pamiętać trzeba, że chodzić możemy wszędzie, nie tylko w górach, więc w zależności od miejsca naszej wycieczki powinniśmy odpowiednio wybrać ekwipunek. Ciężkie buty za kostkę nie sprawdzą się dobrze podczas lipcowego upału, a cienki softshell nie da nam wystarczająco ciepła w trakcie wędrówki w Alpach. Musimy odpowiednio dobrać obuwie, okrycie wierzchnie, spodnie i inne części garderoby, by zapewniły nam komfort, ciepło i swobodę ruchową. Warto także zaopatrzyć się w wygodny plecak. Aktualnie wiele firm oferuje nam szeroki wybór, w którym możemy się zagubić. Musimy pamiętać, że jeśli wybierzemy zły model, może się to skończyć na bólu pleców i mięśni oraz otarciach, a tego podczas wycieczki byśmy nie chcieli.
Trudne łatwego początki
Turystyka jest o tyle przyjemną dziedziną, że bardzo łatwo możemy ją zacząć. Nie potrzeba wcale dużej ilości pieniędzy, czy wybitnej kondycji. Jest atrakcyjna, a jednocześnie nieskomplikowana. Wszystko jednak trzeba robić stopniowo. Amatorzy, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z pieszymi wędrówkami, nie powinni rzucać się na tysięczniki, tylko rozpocząć od jakiś prostszych aktywności, by sukcesywnie nabierać umiejętności i wprawy. Musimy wpierw przygotować nasze ciało do tego, co sobie zaplanujemy. Dla początkujących przydatne będzie wcześniejsze zaplanowanie trasy, przemyślenie konkretnych punktów, do których chcemy dotrzeć i przygotowanie się do konkretnych warunków. Sport amatorski jest z definicji formą ruchu, którą wykonujemy dla zabawy, więc nie wymagajmy od siebie na początku cudów. Sport ma nam sprawiać przyjemność i o to właśnie tu chodzi!
Dodajmy trochę profesjonalizmu
No dobrze, a co jeśli chcemy zająć się tym bardziej profesjonalnie? Zobacz produkty przydatne w turystyce
Po pierwsze: buty. Bez nich daleko nie zajdziemy. Obuwie, które będziemy potrzebować, musi być wygodne. Powinno zakrywać kostki, dobrze amortyzować wstrząsy, jakim poddawane jest nasze ciało podczas wędrówki, oraz być dopasowane do pogody. Bardzo dobrym wyborem będzie model TREK100 WIDE z firmy FORCLAZ. Wytrzymałe, wodoodporne, dobrze trzymają stopę i są antypoślizgowe.
Po drugie: plecak. Niezależnie od tego czy interesują nas 5-godzinna wycieczka, czy kilkudniowa wyprawa plecak zawsze się przyda. To na co trzeba zwrócić uwagę to wygoda, czyli istotny system nośny. Ważne, by dobrać odpowiednią długość plecaka, stelaż i pasy powinny zapewnić nam komfort na długi okres czasu. W zależności od potrzeb można kupić sobie 30-litrowy lub 70-litrowy. Jeśli wolimy coś pomiędzy to FORCLAZ stworzył dla nas plecak 50-litrowy TREK 100 Easyfit, który jest wygodny w użyciu, wytrzymały, ma wiele przegród, wszechstronne uchwyty i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.
Sieć Decathlon ma szeroki wybór asortymentu, gdzie możemy znaleźć idealny sprzęt dla siebie. Oprócz kurtek, plecaków i butów, oferują nam także polary, skarpety, rękawiczki, karimaty, śpiwory, latarki, apteczki turystyczne, kijki trekkingowe lub wiele, wiele innych.
Zew natury
Turystyka i trekking są niesamowicie korzystnym sposobem spędzania wolnego czasu. Piesze wycieczki może zaplanować każdy, w zależności od swoich możliwości i potrzeb. Nie potrzeba wiele, a wiele można zyskać. Ćwiczymy nasze ciało, ale także umysł, sprawdzamy się w nowych, innych sytuacjach. Zwiedzamy świat i możemy chłonąć jego piękno i majestat. A co najważniejsze odpoczywamy.