Sprytny sposób na bramę do posesji – nietypowe rozwiązanie

rozwiązania techniczne

Wąski front działki, a za nim długa droga do dość rozległego terenu to nietypowe warunki, do których trzeba zastosować równie nietypową bramę. Wbrew pozorom nie trzeba jednak zlecać wykonania jej na specjalne zamówienie. Można wybrać nowoczesną, zestandaryzowaną bramę przesuwną wysokiej jakości. Trzeba tylko wiedzieć jaką. Oto, jakie dają współczesne bramy wjazdowe – sprawdzone rozwiązania techniczne, a także ważne udogodnienia.

Nietypowy front działki i oczekiwania inwestora

Typowa działka ma zwykle kształt zbliżony do prostokąta, a jej front najczęściej jest na tyle szeroki, że pozwala na swobodne dopasowanie zarówno furtki, jak i wygodnego, szerokiego wjazdu na posesję. Niekiedy zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Załóżmy, że kupujemy działkę, która graniczy z drogą zaledwie 12-metrowym ogrodzeniem frontowym. Zaraz za nim, pośrodku ciągnie się kilkudziesięciometrowa droga wewnętrzna o szerokości 3 metrów.

Właściciel działki chce, żeby wjazd na jego posesję był wygodny i miał szerokość 4,5 – 5 m. Jednocześnie nie zamierza modernizować drogi, nie chce też zastosować bramy rozwiernej. Niewielka szerokość frontu nie pozwala także na zastosowanie standardowej bramy przesuwnej. Co ma więc zrobić w takiej sytuacji? Zrezygnować ze swojej wizji i zamontować bramę skrzydłową? Otóż niekoniecznie. Okazuje się, że na rynku dostępne jest stosunkowo niedrogie, proste i funkcjonalne rozwiązanie – dwie przesuwne bramy wjazdowe zlokalizowane przeciwstawnie względem siebie.

Dwie bramy wjazdowe zamiast jednej – rozwiązanie proste i skuteczne

Brama przesuwna to doskonałe rozwiązanie do większości działek – nie zajmuje miejsca wewnątrz posesji, prezentuje się lekko, pasując do większości nowoczesnych i minimalistycznych ogrodzeń metalowych. Wymaga jednak dość dużo przestrzeni wzdłuż frontowego płotu. Wyposażona jest w przeciwwagę, dlatego otwarta, zajmuje więcej miejsca niż jej światło.

Chcąc więc zainstalować bramę dla wjazdu o szerokości 4 m, musimy liczyć się z tym, że będzie można ją zamontować przy froncie działki o długości co najmniej 9 m (4 m bramy, 4 m na otwarte skrzydło i 1 m na przeciwwagę).

Przykładowy inwestor, mimo że mając do dyspozycji 12 m frontu, teoretycznie mógłby zdecydować się na typową przesuwną bramę wjazdową, w praktyce nie miał takiej możliwości z uwagi na centralnie położoną drogę wewnętrzną. Świetnym rozwiązaniem okazał się montaż dwóch bram przesuwnych. Każda z nich otwiera się w kierunku od środka drogi, gdzie się spotykają, do krańców frontowego ogrodzenia. W ten sposób bramy zapewniają komfortowy wjazd na posesję, symetrycznie przy tym dzieląc front ogrodzenia, co daje doskonały efekt wizualny.

Automatyzacja – klucz do wygody

Poza odpowiednią szerokością wjazdu komfort rozwiązania zapewnia również zastosowana w tym przypadku elektronika. Oczywiście wspomniany inwestor mógł zdecydować się na rozwiązanie typowe w takich przypadkach i najczęściej stosowane na prywatnych posesjach, czyli sterowane radiowo piloty do bramy. Zainteresował go jednak system automatyki stosowany w rozwiązaniach przemysłowych.

Przykładowy inwestor postawił na swojej posesji nie tylko prywatny dom, ale także niewielką firmę, a z wjazdu korzysta codziennie kilkanaście osób. W związku z tym producent bram zasugerował zainstalowanie przy wjeździe niewielkiej kolumny z układem sterującym.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zdalne otwieranie bramy na podstawie odczytu z karty przypisanej do każdego z domowników i pracowników indywidualnie, przechowywanej np. w portfelu. Gdy osoba z kartą podjeżdża lub podchodzi do zamkniętej bramy, system rozpoznaje sygnał i otwiera ją. Drugą korzyścią z rozwiązania stosowanego powszechnie w przemyśle jest możliwość zaprogramowania sterowania w taki sposób, żeby brama wjazdowa zamykała się samoczynnie po upływie określonego czasu. Przy częstym korzystaniu z tradycyjnego pilota nieuniknione jest przypadkowe pozostawienie otwartej bramy przez któregoś z użytkowników. Taka sytuacja nie ma prawa zdarzyć się, kiedy korzystamy z kolumny, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na terenie posesji.

Zobacz również