Jakie funkcje pełni przedwzmaniacz mikrofonowy?

przedwzmacniacz do mikrofonu

Pomiary akustyczne to specjalistyczne badania, dzięki którym można szybko ocenić natężenie dźwięku, zlokalizować jego źródło albo określić moc akustyczną. Wykonuje się je zarówno w przestrzeniach zamkniętych (np. zakładach pracy czy halach produkcyjnych), jak i otwartych. Takie pomiary nie mogłyby być realizowane bez odpowiedniego sprzętu. Niezbędne są m.in. mikrofony pomiarowe oraz przedwzmacniacze mikrofonowe. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o tym, po co stosuje się takie przedwzmacniacze, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Na czym polegają pomiary akustyczne i w jakim celu się je wykonuje?

Pomiary akustyczne są bardzo dokładnymi badaniami, podczas których oceniane jest natężenie dźwięku w badanym środowisku. Może być to jakieś pomieszczenie albo otwarta przestrzeń. Taki pomiar pomaga także zlokalizować źródło dźwięku. To bardzo cenna informacja, gdyż dzięki niej można je wyeliminować albo chociaż znacząco ograniczyć. Ciągły hałas jest bowiem bardzo szkodliwy dla zdrowia i samopoczucia ludzi przebywających w danym miejscu. Udowodniono, że zbyt duże natężenie dźwięków, czyli hałas, utrudnia zasypianie, wywołuje problemy z koncentracją, zwiększa poziom stresu oraz obniża efektywność pracy, nauki i wszelkich innych czynności.

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów hałasu: przemysłowy (występuje wewnątrz i na zewnątrz obiektów przemysłowych i produkcyjnych), komunikacyjny (jest związany z przemieszczaniem się pojazdów kołowych, szynowych i samolotów) oraz hałas występujący w budynkach (składają się na niego wszystkie dźwięki emitowane przez ludzi, urządzenia i maszyny znajdujące się w ich wnętrzach). Aby móc zmierzyć hałas, należy zwrócić się do profesjonalnej firmy lub laboratorium badawczego, które zajmuje się przeprowadzaniem akredytowanych pomiarów hałasu. Do takiego badania niezbędny jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza z zakresu akustyki.

Czym są przedwzmacniacze mikrofonowe?

Główną funkcją przedwzmacniacza jest przetworzenie sygnału o wysokiej impedancji na sygnał o niskiej impedancji. Przedwzmacniacze mikrofonowe to urządzenia, które odpowiadają za wzmocnienie sygnałów do poziomu optymalnego dla pozostałego sprzętu nagrywającego, wykorzystywanego podczas pomiarów akustycznych.

Przedwzmacniacze mikrofonowe, jakie ma w swojej ofercie m.in. firma EC Test Systems, są stosowane w pomiarach akustycznych. Pełnią w nich funkcję układu dopasowującego. Dostosowują bowiem sygnał elektryczny między wyjściem mikrofonu a blokiem przetwarzania sygnału, wzmacniając go i dopasowując impedancję wyjścia mikrofonu oraz wejścia bloku przetwarzania. Urządzenie to dostarcza także napięcie polaryzujące mikrofony pojemnościowe. Dopiero wzmocniony i dopasowany przez przedwzmacniacz mikrofonowy sygnał może zostać poddany dalszemu przetwarzaniu. Odpowiednio dobrane do konkretnych modeli mikrofonów pomiarowych przedwzmacniacze umożliwiają wykonanie pomiaru wysokich poziomów i częstotliwości. Przedwzmacniacze mikrofonowe charakteryzują się małymi wymiarami, dużą wytrzymałością i trwałością. Zapewniają niski poziom szumów własnych, wysoką impedancję oraz szerokie pasmo częstotliwości.

Zobacz również