Rampy załadunkowe – jakie są ich rodzaje?

rampa przeladunkowa

Urządzenia, jakimi są rampy przeładunkowe, to rodzaj specjalnych ruchomych pomostów, które służą do wyrównywania wysokości pomiędzy skrzynią ładunkową samochodu a powierzchnią magazynu. Stosuje się je, ponieważ zapewniają szybki przeładunek towarów znajdujących się w magazynach, dlatego warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje po to, aby wybrać odpowiednią rampę załadunkową dla siebie.

Rodzaje ramp przeładunkowych

Rampy przeładunkowe lub często zwane również jako rampy załadunkowe można podzielić na dwa rodzaje, rampy mechaniczne i rampy hydrauliczne. Te pierwsze w magazynach wyróżniają się tym, że można je bardzo szybko zamontować, w ich przypadku platforma, jak i warga podnoszone są za pomocą specjalnej dźwigni, która wymaga siły rąk. Działanie ramp hydraulicznych jest w zasadzie bardzo podobne, tylko że są one automatyczne, znaczy to to, że nie potrzebują siły ludzkich rąk do podnoszenia pomostu i wargi, do tego jest wykorzystywany specjalny sterownik, który automatycznie uruchamia siłowniki hydrauliczne.

Jakie działają rampy załadunkowe?

Ich działanie polega na tym, że wysuwana warga, którą posiadają rampy przeładunkowe, umożliwia szybkie poruszanie się wózkom widłowym między magazynem a skrzynią ładunkową, co w znacznym stopniu usprawnia proces załadunku. Z kolei rampy załadunkowe (hydrauliczne) z wargą obrotową przyspieszają cały proces jeszcze bardziej, sterowanie taką platformą jest bardzo proste, tak naprawdę wystarczy wcisnąć jeden guzik, aby platforma się podniosła i wysunęła wargę obrotową rampy, po kolejnym wciśnięciu guzika platforma zacznie opadać na podłogę skrzyni ładunkowej. Kończącym proces mechanizmem jest przytrzymanie guzika, w tym momencie platforma znajdzie się tam, gdzie była na początku. Przy wszystkich pracach magazynowych najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego warto, jest się wyposażyć w odpowiedni sprzęt, który to bezpieczeństwo podnosi, lampy dokowe świetnie się sprawdzą podczas prac załadunkowych w magazynie, gdzie będą pełniły funkcje przenośnego źródła światła.

Zobacz również