Poradnik zakupowy dla wydających za dużo 

zakupoholizm

Zbyt duże wydatki na zakupy to problem wielu z nas. Przyczyn, dla których nie jesteśmy w stanie zapanować nad wydatkami może być wiele. Impulsywne zakupy mogą być sposobem na odstresowanie się, wynikiem niewiedzy (jesteśmy na każdym kroku manipulowani przez ekspertów od marketingu), a nawet próbą podniesienia niskiego poczucia własnej wartości. Niestety skutki takiego kupowania mogą być dramatyczne. Jak zmniejszyć swoje wydatki?

Na co wydajemy nasze pieniądze? 

Osoby mające skłonność do impulsywnego kupowania wydają swoje pieniądze na wiele niepotrzebnych rzeczy. Kupujemy nie tylko żywność, ale i ubrania, czy akcesoria do domu. Tym co często łączy te rzeczy jest fakt, że w rzeczywistości nie są nam one potrzebne.

Oszczędzanie na zakupach odzieżowych nie musi być trudne

Część osób nie chce oszczędzać na zakupach odzieżowych, gdyż wydaje im się, że jedynym sposobem na oszczędzanie jest kupno ubrań używanych. Nie jest to prawdą. Odzież używana jest wprawdzie znacznie tańsza niż nowa, jednak jej zakup wiąże się z dużymi nakładami czasu. Żeby znaleźć używane ubrania musimy spędzić nawet kilka godzin na poszukiwaniu właściwego fasonu, koloru, czy rozmiaru. Jeżeli przyjmiemy, że naszym największym kapitałem jest czas – zakupy w sklepach z używaną odzieżą wydają się mało opłacalne.

Jeżeli szukamy oszczędności, powinniśmy zainteresować się sklepami, które oferują dobrej jakości odzież w przystępnych cenach (jest ona dostępna między innymi w Pepco https://egazetka.com/pepco/).

Zastanówmy się czego potrzebujemy

Ludzie, którzy wydają za dużo na ubrania często nie wiedzą czego potrzebują. W efekcie kupują wiele rzeczy, których nigdy nie zakładają, gdyż nie pasują one do niczego. Rozwiązaniem ich problemów jest stworzenie garderoby kapsułowej. Zastanówmy się, które z naszych ubrań nosimy najczęściej i dlaczego badania pokazują, że przeciętny człowiek nosi na co dzień jedynie 20 procent ubrań, które znajdują się w jego szafie). Być może pasuje nam ich fason, kolor, są one wygodne, pasują na większość okazji. Tymi czynnikami powinniśmy kierować się przy zakupie ubrań.

Kupujmy w internecie i korzystajmy z promocji

Dobrym czasem na zakupy ubrań są wyprzedaże. Podczas sezonowych wyprzedaży możemy kupić wiele rzeczy nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Na co dzień warto jest korzystać z promocji (możemy na przykład regularnie przeglądać gazetki promocyjne Pepco). Przeceny ubrań są naprawdę wysokie, dlatego o ile dana rzecz nie jest nam potrzebna natychmiast, warto jest poczekać aż będzie dostępna w promocji.

Często zdarza się, że zakupy odzieżowe pochłaniają dużą część naszego czasu. Jeżeli chcemy tego uniknąć, możemy spróbować zamawiać odzież przez internet. Jest to jednak rozwiązanie jedynie dla osób świadomych. Żeby dokonać dobrego zakupu przez internet powinniśmy doskonale znać swój rozmiar, wiedzieć jaki fason będzie najbardziej odpowiedni dla naszej sylwetki, znać się na materiałach.

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach powinniśmy wybierać odzież charakteryzującą się wysoką jakością. Jest to dobry wybór, gdyż wysokogatunkowe ubrania służą nam zazwyczaj dłużej niż jeden sezon.

Zobacz również