Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najtrudniejszych tematów poruszanych podczas psychoterapii. Nałóg ten wpływa nie tylko na samego chorego, ale też w ogromnym stopniu na jego najbliższych. Dlatego często to właśnie oni – rodzina i przyjaciele szukają sposobów na udzielenie mu skutecznej pomocy. Jednak wielu z nich wcześniej czy później trafia na psychoterapię. Jak jeszcze zwiększyć swoje szanse na wygraną z chorobą? Podpowiadamy.
Uzależnienie od alkoholu – jak pomóc osobie bliskiej?
Alkoholizm to choroba, która rozwija się stopniowo i dość podstępnie. Przede wszystkim dlatego, że chory przez długi czas nie zauważa problemu, bagatelizuje go, a swój pociąg do kieliszka tłumaczy chęcią zabawienia się, rozerwania, wyluzowania, wyciszenia i wieloma innymi. Wiele osób skutecznie ukrywa przed najbliższym otoczeniem swój problem, dlatego również rodzinie i przyjaciołom czasem trudno jest wychwycić moment.
Kiedy widzisz, że bliska Ci osoba często sięga po alkohol, nie tylko podczas imprez, pije w samotności czy przyjmuje trunki nie tylko wieczorem, ale również w południe oraz rano, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Z pewnością nie udawaj, że nie widzisz znacznego problemu. Nie dawaj się zbyć mało wiarygodnym tłumaczeniom i zachowaj czujność.
Leczenie alkoholizmu – co sprawdzi się najlepiej?
Nie wszyscy zgadzają się co do tego, że alkoholizm to choroba. Trzeba jednak spojrzeć prawdzie w oczy – aby skutecznie zmierzyć się z tym problemem, niezbędne będzie leczenie alkoholizmu. Może ono przebiegać w kilku krokach, jednak rzadko kiedy możliwe jest samodzielne i – co najważniejsze – skuteczne przejście przez cały proces bez profesjonalnego wsparcia.
Na pewno możesz zgłosić bliską osobę na odwyk i skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który prowadzi psychoterapię. Dopiero na takich zajęciach zwiększa się szansa na wyjście z tej choroby. Podobnie prywatny ośrodek leczenia uzależnień może wspomóc osobę uzależnioną w pokonaniu alkoholizmu.