Jakie ubrania zabrać ze sobą na wakacje?

moda damska

Wiele mężczyzn i kobiet wypadło z wprawy w pakowaniu się na wakacje. Roczna przerwa spowodowana pandemią dała się we znaki i łatwo o czymś zapomnieć. Ubrania, które ze sobą zabierzemy powinny być dostosowane do pory roku oraz miejsca pobytu. Lipcowe wakacje nad morzem znacznie będą różniły się od jesiennych wypraw w górach. O jakich ubraniach powinno się pamiętać najbardziej?

Wakacje nad morzem

Morze kojarzy się z ciągłym plażowaniem w upalne dni. Trzeba być jednak przezornym i pamiętać o wszystkich możliwych zmianach pogody. Przydadzą się dodatkowe kurtki przeciwdeszczowe, niekoniecznie ciepłe, tak na wszelki wypadek. Warto też spakować cieplejszy sweter podczas dłuższych posiedzeń w długie wieczory. Tyle z dodatkowych zabezpieczeń. Damskie koszule i koszulki powinny mieć krótki rękaw, najlepiej jakby odsłaniały 3/4 ramion. Mężczyźni powinni zabrać dużo T-shirtów. Na wyjścia na plażę przydadzą się też krótkie spodenki, najlepiej do kolan.

Trzeba też zabrać sprzęt typowo plażowy. Podstawą są wygodne klapki, niekoniecznie japonki, w których ciężej przemieszczać się na większe odległości. Nie obejdzie się też bez wygodnego stroju kąpielowego. W zależności od preferencji: jednoczęściowego lub wieloczęściowego. Dużo modniejsze w przypadku mężczyzn są stroje wzorowane na bokserkach, a nie staromodnych slipach. Osoby wrażliwe na słońce powinny spakować też nakrycie głowy: letni kapelusz lub czapkę z daszkiem. 

Wakacje w górach 

Pakowanie w góry jest niestety dużo ambitniejsze niż te nad morze. Przydadzą się wszystkie ubrania wspomniane wyżej, bo góry nie wykluczają przecież wypoczynku nad basenem czy jeziorem. Dodatkowo trzeba zabrać ubrania typowo górskie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania szczytów, na jakie udaje się podróżnik. W Tatry przyda się dodatkowa bielizna termoaktywna, warstwa izolacyjna w postaci polaru lub szybko schnące spodnie trekkingowe. Część z nich można odpuścić sobie np. w Beskidach, ale i tak należy pamiętać o oddychającym swetrze czy czapce.  

Trzeba też zadbać o odpowiednie obuwie. Buty trekkingowe to absolutne minimum. Jeżeli jednak podróżujący nie oszczędza na bezpieczeństwie, powinien kupić buty nad kostkę od specjalistycznych górskich producentów. Przydadzą się dodatkowe zabezpieczenia w rodzaju podeszwy Vibram czy membrany wodoodpornej Goretex. 

Wakacje w mieście 

Wiele osób rezygnuje z wakacji na łonie przyrody i skupia się na mieście. Zwiedzanie zabytków i okolicznych atrakcji powinno być przede wszystkim wygodne. Lepiej odpuścić sobie klapki na korzyść sandałów lub butów sportowych. Pobyt w muzeum czy zabytkowym kościele powinien łączyć wygodę z elegancją. Przydatne mogą tu być koszule, bez fantazyjnych wzorków, jednorodne kolorystycznie. Dobrym dodatkiem będą spodenki jeansowe lub po prostu czarne długie spodnie w chłodniejsze dni. 

Warto pamiętać o życiu wieczorno-nocnym, kiedy przyda się coś bardziej spontanicznego. Warto zabrać choć jedną długą suknię na wieczorną kolację do lepszej restauracji. Nigdy nie wiadomo czy wyląduje się na zabawie tanecznej, dlatego warto kupić sobie coś odważniejszego na imprezę. 

Zobacz również