Jakie programy realizują niepubliczne przedszkola? Sprawdzamy!

niepubliczne przedszkole

Przedszkola niepubliczne, zwane również przedszkolami prywatnymi, mogą realizować różnorodne programy wczesnej edukacji. Jakie z nich są najpopularniejsze? Oto programy dostępne w polskich placówkach przedszkolnych?

Przedszkola Montessori

Edukacja prowadzona według koncepcji Marii Montessori kładzie nacisk na samodzielne uczenie się i zajęcia praktyczne dla najmłodszych. Koncentruje się na rozwijaniu niezależności dzieci, wspomaga ich kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów.

Aktualnie przedszkola Montessori to jedne z najczęściej wybieranych placówek prywatnych, które mają wiele pozytywnych opinii.

Przedszkola waldorfskie

Edukacja waldorfska bazuje na koncepcji nauczania opracowanej przez Rudolfa Steinera. W tym przypadku kładzie się nacisk na wspieranie wolności dzieci, ich całościowy rozwój i integruje się zajęcia skupione na przedmiotach ścisłych z działaniami artystycznymi i praktycznymi. Programy te skupiają się przy tym na pielęgnowaniu dziecięcej wyobraźni, kreatywności i podmiotowości.

Z oferty przedszkoli waldorfskich skorzystać można obecnie w wybranych miastach w Polsce, jednak nie są one aż tak popularne jak przedszkola prowadzone metodą Montessori.

Przedszkola lingwistyczne

Niektóre przedszkola niepubliczne oferują programy lingwistyczne, czyli pozwalają one na rozwijanie umiejętności językowych u dzieci już od najmłodszych lat. Celem jest rozwijanie u dzieci zdolności dwujęzycznych lub wielojęzycznych, dzięki czemu są one lepiej przygotowane do nauki języków obcych w przyszłości. To także popularny wybór wśród dwujęzycznych rodziców.

Gdy poszukiwane jest takie przedszkole niepubliczne Łódź – https://littlegenius.pl/zalety-przedszkola/ ma w ofercie szeroką gamę placówek skupionych na rozwijaniu umiejętności lingwistycznych u dzieci.

Przedszkola realizujące programy STEAM

Programy te koncentrują się na nauce, technologii, inżynierii, matematyce i, w niektórych przypadkach, sztuce, co określane jest w skrócie jako STEAM. Ich celem jest wspieranie krytycznego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów i zainteresowania powyższymi dziedzinami poprzez praktyczne działania i eksperymenty podejmowane przez dzieci. Takie przedszkola zdobywają obecnie coraz większą popularność, dlatego ich liczba stale rośnie.

Przedszkola sportowe

W tym przypadku przedszkole realizuje programy skoncentrowane na rozwoju ruchowym dzieci. Mogą być to między innymi przedszkola przeznaczone dla dzieci lubiących piłkę nożną, balet czy przedszkola ogólnorozwojowe, które kładą nacisk na rozwijanie u dzieci różnych umiejętności ruchowych.

Oczywiście, to jeszcze nie wszystkie dostępne rodzaje placówek przedszkolnych prywatnych, które realizują specjalne programy. Można również skorzystać z oferty przedszkoli teatralnych, przedszkoli przyrodniczych, przedszkoli ekologicznych, dlatego oferta w tym przypadku jest bardzo szeroka.

Zobacz również