Jak zminimalizować liczbę chorych w biurze jesienią?

Zachorowania w biurze

Coraz krótsze dni, coraz dłuższe noce. To pierwsze oznaka nadchodzącej jesieni, z którą standardowo powraca sezon przeziębieniowy. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą podejść do tematu zdrowia w miejscu pracy wyjątkowo poważnie. Jak więc zminimalizować liczbę chorych w biurach w okresie jesiennym?

Zapewnij pracownikom dostęp do środków dezynfekcji na terenie biura

Jednym z podstawowych obowiązków nałożonych na pracodawców przez kodeks pracy jest obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jest to bardzo ważny punkt, szczególnie teraz, podczas pandemii koronawirusa. Zgodnie z wytycznymi GIS, środki do dezynfekcji powinny być powszechnie dostępne we wszystkich placówkach publicznych, w tym w biurach.

Pozwól przeziębionym pracować z domu

Wiele firm pracuje aktualnie w modelu hybrydowym, w którym zespoły wymieniają się obecnością w biurze. Taki zabieg ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się koronawirusa poprzez zwiększenie dystansu pomiędzy pracownikami. Są jednak i takie przedsiębiorstwa i placówki publiczne, które powróciły do standardowej pracy biurowej. W takim wypadku ważne jest, aby dawać pracownikom możliwość pracy zdalnej w sytuacji, w której zgłaszają złe samopoczucie. Pierwszymi symptomami przeziębienia może być dołek energetyczny, zwiększona senności, katar czy ból głowy. Z założenia lepiej pozwolić przeziębionemu współpracownikowi zostać w domu niż ryzykować kwarantanną całego pionu bądź nawet firmy.

Regularnie odkażaj i ozonuj biuro

Bez względu na to, czy firma zdecydowała się na pracę hybrydową, czy całkowity powrót do biura obowiązkiem pracodawcy jest regularne odkażanie przestrzeni, w których pracują ludzie. Można to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem, stosowanym przez większość przedsiębiorstw, jest ozonowanie. Metoda ta wykorzystuje reakcję chemiczną, w której ozon wchodzi w działanie ze związkami organicznymi szkodliwymi dla ludzi, takimi jak grzyby, pleśń, bakterie, wirusy, alergeny i inne. Dzięki swojej gazowej formie ozon wnika nawet do 3 mm w głąb dezynfekowanej powierzchni, dzięki czemu odkaża nie tylko powietrze, ale również biurka, krzesła, klamki czy ściany. Co więcej, profilaktyczne ozonowanie jest dużo tańsze niż akcje po stwierdzonym przypadku zachorowania. Działając prewencyjnie, pracodawca oszczędza również konieczności płacenia 80% wynagrodzenia pracownika przebywającego na L4.

Kontroluj poziom stresu w zespole

Nie od dziś wiadomo, że przewlekły stres może osłabiać organizm i czynić go bardziej podatnym na drobnoustroje. Życie w stresie skutkuje wieloma dolegliwościami, takimi jak problemy z koncentracją, bóle głowy czy problemy ze snem. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na samopoczucie, a ono przekłada się na efektywność pracy. Bardzo ważne jest więc to, aby pracodawca kontrolował obłożenie pracy wśród swoich podwładnych i kontrolował poziom stresu.

Mów o zdrowiu

Benefity w formie opieki zdrowotnej stają się coraz powszechniejszą formą dbania o zdrowie pracownika, jednak nie powinny pozostawać jedyną. Pakiety medyczne są doceniane przez pracowników oraz przyczyniają się do zmniejszenia ich absencji w pracy, ale warto pamiętać o tym, że na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia ergonomicznych i bezpiecznych warunków pracy. Warto jest więc edukować pracowników na tematy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, zdrowiem psychicznym i fizycznym. W ten sposób nie tylko wpływamy na efektywność pracy zespołu, ale również budujemy jego lojalność, okazując troskę i zainteresowanie. W razie pytań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego w miejscu pracy możesz się również skontaktować z infolinią PSG Polska pod numerem +48 511 517 600.

Wdrażając do firmy powyższe wskazówki, przyczynisz się nie tylko do spadku zachorowalności w miejscu pracy, ale również do podbudowania zespołu, zwiększenia zaufania i lojalności względem pracodawcy.

Zobacz również