Jak można sobie radzić z chorobą lokomocyjną?

choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna to problem, który polega na powstawaniu podczas jazdy różnymi środkami transportu mdłości. Przypadłość ta najczęściej występuje u dzieci, jednak nie oznacza to, że z problemem tym nie borykają się także osoby dorosłe. W naszym artykule dokładnie opisujemy, na czym polega choroba lokomocyjna, jakie mogą być jej przyczyny oraz w jaki sposób można z nią walczyć.

Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna (inaczej kinetoza) najczęściej występuje u małych dzieci i mniej więcej po ukończeniu przez nie 6 lat, samoistnie ustępuje. Nie zawsze jednak tak jest. Czasami objawy trwają o wiele dłużej, a bywa i tak, że też przez całe dorosłe życie.

Choroba lokomocyjna jest tym samym co choroba morska. Przyczyną powstawania jej objawów są zaburzenia odczuwania ruchu ciała przez różne zmysły. Na powstanie problemu mają wpływ zmysły dotyku, wzroku, równowagi i słuchu. W trakcie np. jazdy samochodem lub płynięcia łodzią znajdujący się w uchu wewnętrznym zmysł równowagi, czyli błędnik, może mieć problemy z właściwym określaniem pozycji ciała i kierunku poruszania się, czym doprowadza do powstania różnych nieprzyjemnych objawów. Z tego powodu przed wyruszeniem w drogę z małymi dziećmi, które mają wskazane problemy, rodzice często podają im leki na chorobę lokomocyjną, które skutecznie hamują wyżej wspomniane problemy.

Objawy choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna może dawać różne objawy. Najczęściej są to jednak objawy żołądkowe. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:

W układzie równowagi u człowieka są błędnik, oczy oraz przekazujące z nich informacje do mózgu nerwy czuciowe. Błędnik odbiera wrażenia ruchu i położenia. Następnie są one weryfikowane przez wzrok. Jeżeli oczy nie potwierdzą tego, co czuje błędnik, u pacjenta dochodzi do odczuwania nieprzyjemnych objawów choroby lokomocyjnej.

Głównymi objawami kinetozy są związane z podrażnieniem błędnika zawroty głowy, nudności, zaburzenia słuchu i wymioty.

W jaki sposób pomóc dzieciom i dorosłym z chorobą lokomocyjną?

Najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu objawów kinetozy jest przyjmowanie wspomnianych wcześniej preparatów na chorobę lokomocyjną. Oprócz tego zalecane są także m.in.

  • podróżowanie przodem do kierunku jazdy,
  • unikanie podczas jazdy czytania, korzystania z telefonu komórkowego lub komputera,
  • robienie częstszych postojów podczas jazdy,
  • jazda z włączoną klimatyzacją,
  • słuchanie podczas podróży muzyki lub rozmowa.

Zobacz również