Brak komina lub jego niewystarczająca wydajność mogą być wskazaniem do dobudowy. W niektórych przypadkach taka praca wymaga postarania się wcześniej o odpowiednie zezwolenie. Komin umieszcza się wewnątrz lub na zewnątrz budynku. W przypadku kominów zewnętrznych prace są łatwiejsze i trwają krócej.
Dobudowa komina – co to takiego?
Dobudowa komina w Koluszkach może mieć związek z chęcią dodania źródła ogrzewania w domu. W przypadku, gdy obecny komin nie pozwala na przyłączenie tego źródła, rozważa się dobudowę. Z uwagi na poziom skomplikowania, wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na dobudowanie komina zewnętrznego.
Wybrany może zostać komin stalowy zewnętrzny, który następnie uszczelnia się i wzbogaca w ocieplenie. Zapewnia to lepszą jakość odprowadzania dymu i bezpieczeństwo dla użytkowników obiektu. Stalowe kominy umieszcza się łatwiej niż murowane czy ceramiczne – te ostatnie należy wpuścić w fundamenty.
Dobudowa komina wewnętrznego – na co uważać?
Osoby decydujące się na dobudowanie komina wewnątrz muszą liczyć się z większym nakładem czasu i pracy. Niezbędne jest naruszenie integralności dachu, stropów i często też podłogi aż do fundamentów. Z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa konieczne jest fachowe uszczelnianie komina w Koluszkach, dzięki czemu konstrukcja komina nie będzie miała przerw.
Sama dobudowa komina nie jest na tyle skomplikowana, by wymagała uzyskania pozwolenia, ale jeśli trzeba naruszać strop i fundamenty, sprawa robi się dyskusyjna. Prace mogą być klasyfikowane jako przebudowa, a wtedy bez pozwolenia nie można ich prowadzić.
Budowa komina – kiedy zastępuje dobudowę?
W wielu przypadkach konieczne jest stworzenie nowego komina od podstaw, bo nie można dokonać dobudowy z uwagi na niską kondycję już istniejącego albo całego budynku. Budowa komina przebiega wtedy po uzyskaniu zezwolenia. Trzeba też zaplanować, gdzie znajdzie się nowy kanał kominowy.
Podsumowując, dobudowa komina umożliwia wyposażenie budynku w dodatkowy kanał kominowy, odprowadzający dym z dodatkowego źródła ciepła. Może też zwiększać wydajność już istniejącego komina.