Do czego służą prostowniki?

w jaki sposob ladowac akumulator

Większość kierowców z pewnością miała już do czynienia z prostownikami samochodowymi. Szczególnie przydają się w okresie zimowym, gdy akumulatory pojazdów wymagają dodatkowego ładowania. Jeśli jednak nigdy nie używałeś prostownika i nie wiesz, jak działa i w jaki sposób się z niego korzysta, przeczytaj artykuł. Wyjaśniamy, do czego służą prostowniki.

Jak jest zbudowany i jak działa prostownik?

Prostownikami nazywamy urządzenia elektroniczne, których zadaniem jest zamiana napięcia przemiennego na napięcie stałe o odpowiednim woltażu. Prostowniki stosowane są w różnych dziedzinach, głównie w energetyce i do zasilania maszyn, pojazdów oraz urządzeń elektronicznych. Bardzo często wykorzystywane są również do ładowania akumulatorów samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Dlatego też potocznie nazywane są ładowarkami lub prostownikami samochodowymi, choć nie jest to określenie poprawne technicznie, gdyż ładowarki akumulatorowe składają się nie tylko z prostownika, ale też z transformatora i układu regulującego.

Podstawowy podział prostowników samochodowych

Prostowniki samochodowe dostępne są w wariantach standardowych i automatycznych. Pierwsze z nich to proste urządzenia, które nie są wyposażone w układ sterujący ładowaniem i nie zapewniają ochrony przed uszkodzeniem akumulatora. Prostowniki automatyczne mikroprocesorowe zapewniają bezpieczeństwo baterii podczas ładowania i automatycznie kończą pracę w momencie osiągnięcie przez akumulator właściwego napięcia. Ważną cechą prostowników mikroprocesorowych jest utrzymywanie optymalnego napięcia podczas ładowania, co przekłada się na sprawność i żywotność baterii. Na rynku dostępne są także profesjonalne prostowniki z funkcją rozruchu. Z szeroką gamą tego typu urządzeń zapoznać się można między innym, odwiedzając witrynę internetową dystrybutora wyposażenia warsztatów Techsul z Sulejówka koło Warszawy.

Prostowniki z funkcją rozruchu

Prostownik z funkcją rozruchu to profesjonalne narzędzie do ładowania i wspomagania rozruchu akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 12 V i 24 V. Są przeznaczone przede wszystkim dla pomocy drogowych i innych służb, które wymagają niezawodnego narzędzia do rozruchu samochodów i pojazdów ciężarowych, a także maszyn budowlanych i ciężki pojazdów specjalistycznych oraz wojskowych.

Zobacz również