Dlaczego kwiaty doniczkowe pakowane są w folię?

kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe kupowane w kwiaciarniach bardzo często są dodatkowo pakowane w folie ochronne. Wiele osób może myśleć, że nie są one potrzebne, skoro rośliny zostały już zabezpieczone. Tymczasem taka osłona nie tylko zwiększa ich bezpieczeństwo, ale także odgrywa rolę dekoracyjną. Dlatego nie warto z niej rezygnować przy zakupie kwiatów na różne okazje.

Dlaczego kwiaty są pakowane w folię?

Folia, w którą pakowane są zakupione kwiaty doniczkowe, ma kilka funkcji. Najważniejsze z nich to:

  • zabezpieczenie roślin w czasie transportu,
  • wzbogacenie doniczki o wyjątkową ozdobę,
  • zmniejszenie ilości parującej z ziemi wody.

Szczególnie o ostatnim rozwiązaniu wie niewiele osób. Opakowania na kwiaty doniczkowe są produkowane tak, żeby folia ograniczała ilość oddawanej do powietrza wody, dzięki czemu kwiaty można podlewać rzadziej. Sprawdzą się więc także w domach tych osób, które często wyjeżdżają albo zapominają o tym obowiązku. Do tego rośliny mają lepsze warunki do rozwijania się i są dobrze odżywione.

Obecnie w ofercie wielu kwiaciarni jest kilka rodzajów opakowań zabezpieczających. Część z nich będzie spełniała głównie funkcje ochronne, inne doskonale sprawdzą się w roli dekoracji. Są to:

  • klasyczne folie przezroczyste,
  • folie z kolorowym nadrukiem, często stosowanym do spakowania kwiatów na specjalne okazje,
  • papierowe opakowania,
  • opakowania biodegradowalne.

Taka różnorodność sprawia, że znacznie łatwiej jest przetransportować kwiaty bez względu na to, jakim środkiem transportu porusza się dana osoba. Do tego część z nich można wykorzystać ponownie, co znacznie uatrakcyjnia możliwość skorzystania z nich.

Czy opakowanie dla kwiatów szkodzi środowisku?

Nie jest wcale powiedziane, że do zabezpieczenia kwiatów trzeba wybrać opakowania foliowe. Producent takich rozwiązań często oferuje produkty bezpieczne dla środowiska. Firmy takie jak Eurosleeve S.A. zajmują się dystrybucją opakowań papierowych, które można wykorzystać ponownie lub biodegradowalnych. Korzystanie z nich będzie równie skuteczne, co zapakowanie kwiatów w tradycyjne folie, ale znacznie mniej obciąży środowisko. W ten sposób można podarować rośliny swoim bliskim lub ustawić je na zewnątrz bez obaw o to, że zostaną zniszczone. Nie warto, więc rezygnować z takiego opakowania kupując kwiaty.

Zobacz również