Praca w DevOps pozwala na ciągły kontakt z dynamicznie rozwijającymi się technologiami. W tym dziale IT bez przerwy istnieje duże zapotrzebowanie na nowych pracowników, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o posadach i zarobkach na takich stanowiskach. Co to jest DevOps, gdzie szukać pracy i dlaczego warto to robić?
Co to jest DevOps?
DevOps to termin funkcjonujący w branży IT od kilkunastu lat. Łączy w sobie słowa development i operations. Osoby pracujące w tym dziale zajmują się tworzeniem oprogramowań razem ze współpracownikami. Bardzo ważna jest dla nich komunikacja i szybka reakcja na błędy. Jeśli ktoś dobrze czuje się w działaniach zespołowych i chce zajmować się na co dzień takimi narzędziami jak AWS, Java czy Python – idealnym miejscem jest właśnie DevOps. Praca w tym sektorze cały czas czeka zarówno na nowe, jak i doświadczone osoby.
DevOps Engineer zajmuje się pracą z językami oprogramowania, tworzeniem nowych systemów, a także pilnowaniem spraw administracyjnych. Na takim stanowisku niemal cały czas coś się dzieje, a na pracowników nieustannie czekają nowe wyzwania.
Gdzie szukać pracy w DevOps i innych działach IT?
Najlepszym miejscem do szukania ofert pracy w IT, w tym w dziale DevOps, są portale internetowe zrzeszające ogłoszenia z konkretnej branży. Jednym z nich jest No Fluff Jobs. Można tam filtrować wyniki wyszukiwania m.in. ze względu na lokalizację, oczekiwane wynagrodzenie, technologie wykorzystywane w pracy, doświadczenie, typ umowy i wiele więcej.
Przy każdej ofercie znajduje się proponowany zakres wynagrodzenia, więc kandydat od razu może stwierdzić, czy dana posada go interesuje. Jak można przeczytać na stronie – do najpopularniejszych branż w DevOps należą: Software House’y, Information Technology & Services i Outsourcing. Na No Fluff Jobs da się znaleźć mnóstwo innych ogłoszeń, w tym m.in. dla osób zajmujących się testowaniem oprogramowań, designem, supportem czy Big Data.
Cechy idealnego kandydata do pracy w IT
Kandydat do pracy w IT to bardzo specyficzny typ pracownika. Musi mieć odpowiednie umiejętności miękkie, a także określoną wiedzę. W tej branży przyda się ambicja, wytrwałość, kreatywność, otwartość na nowe wyzwania i innych ludzi czy asertywność. Poza tym trzeba znać przynajmniej podstawy jakichś języków programowania (np. Java, Python) i różnych narzędzi w zależności od stanowiska (WordPress, Jira, Selenium itp.).
W pracy w IT na co dzień używa się angielskiego. Każdy, kto chce spróbować swoich sił w branży, musi świetnie komunikować się w tym języku. Zaletą będzie posiadanie certyfikatu np. na poziomie C1. Osoba musi znać dość zawiłe, technologiczne słownictwo, ponieważ to właśnie z takim językiem będzie stykać się codziennie w różnego rodzaju narzędziach.
Trudno dostać pracę w IT bez żadnego doświadczenia i z brakiem umiejętności. Trzeba brać udział w jak największej liczbie szkoleń czy webinarów oraz tworzyć własne projekty i prace związane z danym sektorem branży. Liczy się także umiejętność analitycznego i logicznego myślenia i szczere zainteresowanie nowymi technologiami. Na rozmowach kwalifikacyjnych, nierzadko prowadzonych po angielsku, pracodawca z pewnością zapyta o to, gdzie kandydat nabył deklarowane w CV umiejętności.
Jeśli chodzi o CV, to powinno być ono przejrzyste i stworzone w języku angielskim. Warto umieścić w nim biznesowe zdjęcie kandydata. Obowiązkowym elementem jest wypisanie wszystkich swoich umiejętności technicznych, doświadczenia, poziomu znajomości języków i wykształcenia. Poza tym warto wspomnieć o umiejętnościach miękkich.
Wynagrodzenia w IT – największa zaleta zawodu?
Jednym z głównych motywatorów do podjęcia pracy w branży IT jest wynagrodzenie. Nawet na stanowiskach juniorskich można zarabiać od 4 do około 10 tysięcy złotych miesięcznie. Seniorzy w zależności od posady mogą zarabiać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych netto co miesiąc. Wyższe wypłaty otrzymują osoby zatrudnione na kontraktach B2B. Nieco mniej zarabiają pracownicy na umowach o pracę.