DevOps to specjalista, który ma wiedzę z wielu dziedzin. Potrafi obsługiwać różne narzędzia, dzięki czemu może optymalizować i automatyzować działania osób, które wspólnie pracują nad tym samym projektem. Pojęcie jest bardzo szerokie, przez co także umiejętności pracowników na tym stanowisku muszą być elastyczne ii dopasowane do aktualnych standardów rynku.
DevOps – charakterystyka pracy
Praca DevOps Engineera łączy ze sobą zdolności programistyczne, organizacyjne i logistyczne, dzięki którym możliwa jest automatyzacja procesów. To zajecie związane z nieustanym sprawdzaniem, testowaniem i kontrolowaniem wykonywanych działań. Ponadto ciągła obserwacja tych procesów powinna prowadzić DevOpsa do szukania nowych rozwiązań, które będą mogły zoptymalizować część pracy.
Posiadane umiejętności na to stanowisko są nieco inne niż np. dla programisty czy projektanta oprogramowań. Programowanie nie jest umiejętnością docelową, jednak należy wiedzieć, jak działają poszczególne języki i jakimi zasadami rządzi się pisanie kodu.
Projekty IT zazwyczaj składają się z wielu aplikacji, rozwiązań i działań. Zadaniem DevOpsa jest zarządzanie procesem i dbanie o to, aby podjęte działania były jak najbardziej wydajne, skuteczne i maksymalnie zoptymalizowane. Odpowiada za to, co dzieje się z aplikacją w trakcie jej tworzenia i jak przebiega cały proces.
Ile zarabia DevOps Engineer?
Wśród ogłoszeń o pracę te dotyczące DevOps Engineerów zajmują pozycje w pierwszej piątce. W Polsce zapotrzebowanie na specjalistów sektora IT nie słabnie i prawdopodobnie będzie tylko rosnąć. Na ten moment branża ta zmaga się z luką kadrową, wynoszącą blisko 150 tys. wolnych miejsc pracy. Zatrudnionych w IT jest około 9 mln osób, a w ciągu 7 lat liczba ta ma wzrosnąć do 20 mln.
Specjaliści DevOps stanowią najlepiej opłacaną grupę wśród zatrudnianych specjalistów w IT. Wynagrodzenia w ramach umowy o pracę sięgają 15-21 tys. zł miesięcznie. Zatrudnieni na B2B mogą oczekiwać pensji wysokości 19-26 880 zł.
Kwoty uzależnione są od doświadczenia i rozkładają się następująco:
- Junior: 9-14 000 (B2B), 6-10 000 (UoP);
- Mid: 17 000-25 000 (B2B), 14-20 000 (UoP);
- Senior: 21 840-29 000 (B2B), 17-23 700 (UoP).
Sytuacja specjalistów DevOps w Polsce
Osoby, które chcą pracować jako inżynier DevOps muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak taka praca wygląda na co dzień oraz z jakimi oczekiwaniami i zadaniami jest związana. Nieustannie rozwijający się rynek IT powoduje, że tacy pracownicy muszą być nastawieni na ciągłe uczenie się, poznawanie nowych rozwiązań, technologii i procesów. Tylko w ten sposób są w stanie zoptymalizować projekt, nad którym spędzają większość swojego czasu.
Poza znajomością języków programowania DevOps Engineer musi umieć posługiwać się aplikacjami wykorzystywanymi do zarządzania całymi procesami w projekcie (np. Jenkins, Docker, Terraform i inne). Wymagana jest też znajomość tzw. chmury, czyli wirtualnego dysku, jak i całej filozofii posługiwania się w sieci zdalnymi serwisami.
Ze względu na istniejącą lukę na rynku rekruterzy coraz przychylniej patrzą na juniorów oraz przebranżawiające się osoby. Sektor IT stanowi niezwykle chłonny rynek pracy, a nabywanie doświadczenia na zupełnie nowym gruncie jest kuszące dla blisko 60% Polek i Polaków. Prawdopodobnie najbardziej atrakcyjną rzeczą w IT są oferowane zarobki.
Mimo dużego zainteresowania wciąż potrzebni są specjaliści szczególnie w takich dziedzinach jak DevOps. Doświadczenie i posiadana wiedza ma ogromny wpływ na zarobki, a także chęć zatrudniania pracowników w kolejnych firmach.
Możliwość pracy zdalnej zniosła większość ograniczeń, jakie wiązały się ze zdobyciem pracy na stanowisku DevOps. Ci specjaliści są szczególnie pożądani przez firmy zajmujące się oprogramowaniem dla klientów zewnętrznych, czyli tzw. software house’y. Praca zdalna pozwala na zdobywanie doświadczenia w dowolnej firmie w Polsce, jak i na świecie.